ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТИТЕ НА МСДЦ "Д.ДАКОВСКИ"
ПРЕЗ ЛЯТНАТА КАМПАНИЯ НА 2005 г.
 

Лятната кампания на МСДЦ “Д. Даковски” за 2005 г. имаше за главна цел проиграването на новите интегрални модели за работа с учащите в различни условия на няколко области в страната. Успоредно с това се усъвършенстваше взаимодействието между Центъра и стратегически институции като ГЩ на БА и МО, МВР, МЗГ, МОН, ДАГЗ, ДНСПАБ, общини и други. В областите Шумен, Русе, Бургас и Добрич продължиха проучванията и подготовката на база за национална лагерна структура с ваканционни училища по превенция и дейности свързани с безопасността. Повсеместно чрез беседи, срещи и анкети се сондираше готовността и мотивацията на учащите и населението като цяло за участие в комплексните програми на МСДЦ “Д. Даковски”. Разностранните дейности и контакти с най-различни специалисти на работните им места имаха голям образователен ефект и пряко подпомагаха професионалната ориентация. В особена степен това пролича при гостуването във военно-учебни центрове на МО и армейски поделения на ГЩ на БА. Подобни контакти бяха подновени за пръв път след 1999 г. Те развиват патриотичните качества на подрастващите, издигат престижа на военната професия, осъзнава се историческата приемственост на българската бойна традиция, засилва се отвореността на въоръжените сили към обществото. Не на последно място е редно да се спомене придобиването на умения и навици за работа със специализирани институции в борбата с бедствия и аварии и в опазването на екологичното и културно-историческо наследство.
Първият етап от Лятната кампания 2005 /20 май – 10 юли/ започна с набор на нови доброволци за участие в планираните за 2005 г. четири варненски училища. За участие в лагерите извън Варна набирането се извършваше по места. Формираха се две учебни групи по 35 души с включване и на ученици, участвали в предишни кампании. Умишлено групите бяха смесени с ученици от V до IX клас. С родителите се проведоха разяснителни срещи. Бяха подписани съответните декларации за родителско съгласие.
Започналите комплексни занятия през юни включваха защита при бедствия, аварии и тероризъм, физкултурен многобой “Земя-Вода-Въздух”, общовойскова подготовка, кинообразование. Постоянно се правеха психологически тестове, анкети и наблюдения за усвояването на материала и личната мотивация за участие.
Решаваща за етапа беше помощта на военно-учебния център при ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” /под. 52040 – Варна/. Общовойсковата подготовка се провеждаше по стандартите на НАТО. Децата се запознаха с основите на топографията и ориентирането, новия устав на БА, кръгова физическа тренировка, участието на войски в спасителни и хуманитарни операции и др.

В историческия комплекс “Прабългарско селище – Фанагория” се провеждаше подготовка за участие във военно-исторически демонстрации. Изучаваше се конна езда, фехтовка, оръжезнание и прабългарско военно изкуство. За следващата година се уточниха съвместни занятия със специализирани клубове като “ Ген. Вл. Стойчев”, “Багатур” и др.
През втория етап /11 – 20 юли/ се проведе полеви лагер в Национален парк “Шуменско плато’’ изцяло осигурен от военно-учебния в под. 52060 – Шумен. До гара Шумен превозът на хората и имуществата бе осигурен безплатно, както и обратният път до жп гара Варна, от централното управление на БДЖ – ЕАД в София.
Под ръководството на офицер от десантни части и други специалсти в лагера се проведе антитерористична подготовка. Наблягаше се на предварителното наблюдение, поведение на заложници, начини за действие при вече провеждан терористичен акт. Отделно се проведе обучение по тактика и автономно оцеляване в природна среда. В лагера гостуваха специалисти от РУГ – Шумен и управлението на Парка за екологични и природозащитни занятия.
Бяха посетени културно-историческите паметници в околността. След съответните разрешения в Шуменската крепост и в Преслав се проведоха репетиции за историческите възстановки през 2006 г.
По предварителна уговорка в мероприятията бяха включени група ученици от гр. Шумен, на които бе изцяло осигурена екипировка и текуща издръжка от МСДЦ. Поради липса на предварителна подготовка обаче участието им бе ограничено.
От РУГ – Шумен бяха осигурени ръководители и транспорт за посещение на интересни обекти и ловни стопанства в региона. Това се извърши в рамката на подготовката за изпълнение на съвместни проекти през следващата година с координатори от НУГ при МЗГ.
Обучението в под. 52060 започна по предварителната програма с общовойскови дисциплини. Допълнително бяха въведени обучения по оцеляване и лидерски практики на НАТО, за които на място се разполагаше със специално подготвен в Германия екип.
Активно помогна и Дирекция “Младежки дейности и спорт” на община Шумен, с която се установиха контакти още по повод на военно-историческите демонстрации и възстановки за похода на кръстоносците през 1444 г. Общината осигури спортни бази за ежедневните тренировки по многобоя “Земя-Вода-Въздух”, треньори, транспорт и др. Особено качествен бе ездовия курс на хиподрума в Шумен. Използувани бяха най-нови методики за обучение, постоянно се контактуваше с национални състезатели и треньори. Съдействаше се при възникващи логистични проблеми.
При мероприятията в Преслав и Плиска се установиха близки контакти с бригадирите от движението “Да съхраним българското” под патронажа на президента Г. Първанов. На съвместно заседание двете ръководства набелязаха рамката за бъдещи съвместни дейности .
Специалист от дирекцията на Национален парк “Шуменско плато” проведе занятия в лагера за запознаване с дейностите в Парка, опазването на застрашените растителни и животински видове и подбор на подходящи места за постоянна база в разработваната Национална лагерна мрежа за ученици, обучавани по превенция.
Съгласно програмата на Лятната кампания 2005 се проведоха занятия с Обл. Дирекция на Гр. Защита и Регионално звено “Пожарна и аварийна безопасност”. Въпреки бедствената обстановка заради наводненията в областта бяха отделени специалисти и техника и заниманията преминаха на ниво. Обучението бе изключително навременно, тъй като третата вълна от наводненията засегна и лагера на МСДЦ. Въпреки, че по-голямата част от палатките и оборудването бяха отнесени, лагеристите в най-кратки срокове възстановиха всичко.

Третият етап на Лятната кампания 2005 /21 юли – 15 август/ премина в обучение във Варна и подготовка за следващите лагери, като завърши с лагер в гр. Русе. Продължиха заниманията на групите във варненски училища. Според програмата занятията се разшириха с гмуркане и водно спасяване. Придобитите знания и умения са задължителни за деца живеещи край водни басейни и морски курорти.
Основни за етапа бяха занятията в отдел “Аварийно-спасителни дейности” /АСД/ на областната “Гражданска защита” – Варна. Високо квалифицирани инструктори на АСД обучаваха децата за работа със спасителна екипировка и техника, първа помощ и самопомощ, водолазна и алпийска подготовка. На специални занятия се разставяха палатъчни лагери с нови модели палатки и оборудване, получени от чужбина.
В края на обучението се игра занятие за спасителни дейности при образуване на отровен газов облак от взрив в химически завод /актуална опасност за Варна и прилежащите територии/. Имитационна група създаде обстановка близка до реалната. Учениците съвместно с професионалисти от АСД проведоха химическо разузнаване, посредством АРС и друга специализирана техника спиране на газовите облаци, изнасяне на пострадали, оказване на първа помощ и предаване в разпределителни пунктове, извършване на дегазация и други обработки.
Особен интерес предизвикаха алпийската и водолазната подготовка независимо от големите трудности при тяхното усвояване.
Лагерът в гр. Русе се проведе от 16 до 23 август. Както и при другите лагери организаторите на МСДЦ “Д. Даковски” бяха провели предварително необходимите проучвания и контакти. Лагерът бе осигурен от под. 32420 по предварително съгласуване с ГЩ на БА.
В поделението продължи усвояването на материала от програмата по общовойскова подготовка. Специалната подготовка поради спецификата на поделението се съсредоточи предимно в усвояването на бронетранспортьори и различни видове камиони. Редуваха се кабинетни и полигонни занятия.
Отличното взаимодействие установено в предходните години с поделенията на ДНСПАБ в Русе и РДВР – Русе беше разширено на специалното съвещание в РЗ ПАБ с участие на охранителна полиция и групата за опазване на обществения ред /ГООР/. Уточни се планът за съвместни мероприятия по време на лагера и някои аспекти на дейността през следващата година.
Главната задача от дейностите по опазване на реда беше съвместното патрулиране с полиция, ГООР и военослужещи по време на мегаконцерта в гр. Русе с участието на 11 фолкзвезди /18 август/. В смесени екипи с полицаите лагеристите партнираха много успешно при проверката безопасността на входовете и съоръженията, при пропускателните процедури и комуникацията с посетителите.
На танковия полигон край Русе бе проведено комплексно учение с участие на войници, полиция, специални части, медицински екипи, пожарникари, представители на медиите. Демонстрира се обезвреждане на терористи взели заложници и държащи под контрол стртегически обект. Учениците демонстрираха наученото по най-добрия начин и партнираха във всичко напълно равностойно. След занятието лагеристите бяха запознати с някои практически занимания на ГООР, пожарните служби и посетиха музея на РЗ ПАБ – Русе.
В Русе в сградата на РУГ и Нац. Парк Русенски Лом се проведоха екологични занятия и запознаване със системата от национални природни паркове в страната. Отделно специалисти изнесоха нагледни беседи за противопожарните мерки и мероприятията срещу щетите от наводненията. На терен се проведоха превантивни мероприятия по поречието на река Русенски Лом. Раздадени бяха поощрения по програмите “Екоарт - 2004” и “Ломея” /Поломие/.

През последните няколко години стана традиция гостуването ни на хиподрума в Русе. Проведоха се демонстративни тренировки и се обмени методически опит. Обсъди се въпроса за кратки курсове със служители на МО и РДВР от 2006 г. за придобиване на ездови минимум. Оцени се възможността през следващите години гр. Русе да стане център за обучение на кадри за комплексните дейности в бъдещата Национална лагерна мрежа от летни училища.
След преминаване през Варна за попълване на личния състав и подмяна на част от екипировката от 25 август бе открит лагера за работа по Южното черноморие в гр. Бургас. Тук лагерът бе оборудван от под. 48940 на ГЩ на БА. Веднага се започна с планираното за Бургас обучение.
Специфичните условия в под. 48940 предоставяха възможности да се наблегне повече на инженерната подготовка, без да изостава обучението по другите общовойскови дисциплини. Дългогодишната работа на МСДЦ “Д. Даковски” с подрастващите показва еднозначно, че една добре подбрана базисна програма от общовойскова подготовка е най-добрата основа за обучение по комплексните програми като създава личности с разностранни умения, психофизическа издържливост и самодисциплина. Също така се развиват качества за работа в екип – нещо което е големия проблем при работа с български деца и младежи.
В състава на команди от поделението и с участието на специални екипи на МО от София лагеристите в полеви условия се запознаха с провеждането на хуманитарни операции, изграждане на сглобяеми мостове и евакуация на населението, пострадало от пролетните и летните наводнения.
На територията на под. 48940 се игра занятие “Разгръщане и дейност на временен военно-приемателен пункт”. Тук лагеристите усвоиха действията за мобилизация при бедствия и как да ръководят свои връстници при спасителни и аварийно-възстановителни работи.
Върхов момент в Лятната кампания, 2005 беше комплексното занятие на полигона на Гражданска защита в кв. Меден рудник /гр. Бургас/. Под личното ръководство на областния Директор на ГЗ инж. Лозев екипи на РС ПАБ и ГЗ, подпомагани от смесена група войници и лагеристи действуваха при взривен химически цех със засегнати в близост жилищни блокове. След овладяване на огъня и отровните газови емисии с кучета се издирваха затрупани хора. Показа се на живо оказване на долекарска помощ и транспортиране на пострадалите до медицинските екипи. Демонстрирана беше нова екипировка за спасители от ГЗ и ПАБ, модерни уреди за анализ на въздуха и метеообстановката. Взаимодействието между различните екипи беше много добро и гарантираше успешни действия и в реална обстановка. Като награда за доброто представяне участниците посетиха безплатно рокконцерт в Бургас.
РУГ – Бургас осигури специалисти и транспорт за проучвания в резерват “Ропотамо” и някои ловни стопанства /ДЛС/. Споделен бе опит в областта на нетрадиционни видове туризъм. Обсъдиха се бъдещи взаимодеиствия по защитата на редки растителни и животински видове и опазване на горския фонд от пожари. Навсякъде се вземаха предвид съвместните планове на РЗ ПАБ и РУГ за противопожарна безопасност.
През следващите дни се извършиха проучвателни посещения в Созопол, Аркутино, Приморско и др. В парк “Росенец – Отманли” съгласувано с община Бургас се провери мобилизационната готовност на конната секция към общината. Обмени се опит в областта на ездата , коневъдството и конния туризъм. За следващата година се уточниха подробности за действията в околността и в новостроящата се база в Бургас в рамките на обученията и превантивните програми.
Като част от културния отдих лагеристите посетиха програми на състави, участващи в Балканския фолкфестивал. Изключително интересни форми на общуване бяха многото неформални срещи с изпълнители и ръководители, което бе ценно постижение за организаторите. И тук се провеждаха, както навсякъде, където се устройваха лагери много анкети и събеседвания с местното население и туристи по въпроси на превенцията и действие в кризисни ситуации. Резултатите са обобщени в други материали извън настоящата информация.
Като част от мероприятията за Южно черноморие бяха продължени превантивните и природозащитни дейности в к-с Сл. Бряг и прилежащите територии. На специални занятия бяха проведени анализи и беседи в РС ПАБ - Сл. Бряг. Там се разискваха новите условия за работа в комплекса след приватизацията и усиленото строителство. Високо бе оценена работата на МСДЦ “Д. Даковски” и Несебърския филиал на Центъра –“ Школи за безопасност”. Обсъди се възможността за включване в работата на групи от “Млад огнеборец”.
След сравнителна оценка на антропогенните въздействия върху флората и фауната се извърши спомагателен екологичен контрол по някои плажове и прилежащи райони. Установи се, че подходящи за таласотерапия зони са заети от крайплажни заведения, които са изнесени прекалено напред от заетите с нови хотели площи.
На централната конна база в к-с Сл. Бряг бяха проведени занятия по конно патрулиране и за водачи на конни туристически турове.
Заключителният /шести/ етап на Лятната кампания 2005 започна с лагер /5 – 12 септември/ в под. 28770 в гр. Балчик. С това се завършваше уводния цикъл от общовойскова подготовка след преминаване през учебните центрове на ВМС и сухопътни войски и накрая в авиационно поделение.
Специалната подготовка тук се проведе в тренажори за управление на самолети – изтребители и в действуващи транспортни самолети. Само тук се проведоха специализирани методически занятия по огнева подготовка, военно-медицинска подготовка, инспекторски изпитвания и мобилизационна подготовка.
В музея на под. 28770 лагеристите бяха запознати с възникването на летищния комплекс още по времето на румънската окупация преди 1940 г. и развитието му до настоящия момент. Демонстрирани бяха редки модели на самолети, уникална екипировка за летци и парашутисти, вече снета от въоръжение, снимки и униформи от всички периоди на развитие на българската авиация.
На методически събирания с командването бяха усъвършенствувани учебните планове и съобразени с новите стандарти и методически изисквания. Участниците в тези разработки разискваха на специално съвещание в к-с Албена участието на ученици в превенцията и обученията за действия при кризи, както и участие в регионални занятия на ВВС, ПАБ и Гр. Защита. В самия туристически комплекс се започна в тясно взаимодействие с ръководството подготовка за разкриване на “Детско училище по безопасност”. Предвижда се същото да взаимодействува с Международното “Училище за безопасност” /Тула – РФ/ като се осигури и разменно ежегодно гостуване на групи.
Интересно занятие бе проведено и в РС ПАБ– Балчик. Там с изключителен професионализъм и ентусиазъм служителите проведоха специални психофизически тренировки с лагеристите. Това подпомагаше очакваното в скоро време съвместно занятие с ПАБ в Албена и се посвети на професионалния празник на пожарникаря.
Анкетирането на населението в Балчик и околните селища потвърди резултатите и от други области на страната, че според хората не се прави достатъчно за обучението за действия при кризи. Много добре бяха оценени усилията на МСДЦ “Д. Даковски” да разпространи в национален мащаб своите комплексни програми и военизирани форми на работа с подрастващите. Най-критичните забележки бяха по посока на недостатъчната междуведомствена координация и неефективното използуване на училищната мрежа в страната.
След 12 септември групите участвали в кампанията бяха освободени до началото на есенно – зимния учебно – тренировъчен процес от края на месец октомври.