ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОВЕДЕНИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ ПО НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА “АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ”
ПРЕЗ ПЕРИОДА 1. 01 – 30. 09. 2006 г.

 

През зимните месеци на 2006 г. основните изпълнители на НП “Аз съм българче” – НЦПВФДР “Аз съм българче”, ПШО “Багатур” и МСДЦ “Д. Даковски” насочиха усилията си към подготовка на контингент от ученици, които да представят новите модели за работа с деца и младежи в страната и чужбина, да подготвят лятната кампания и да съгласуват задачите с партниращите институции / областни и общински администрации,МВР, ГЩ на БА, МЗГ, “Гражданска защита”, МК и някои регионални исторически музеи/.

От обучаемите 60 ученика от варненските училища се излъчи група отоколо 25 души, която трябваше да демонстрира методическите модели, да участвува в заснимането на учебни видеофилми и да подпомагапланираната за 2006 г. популяризаторска дейност в няколко области на страната. До месец април бяха проведени теоретични занимания по основните раздели на Програмата, комплексни тренировки по многобоя “Земя-Вода-Въздух” и специализирани занятия за придобиване на начални организационни и преподавателски умения.

Няколкократно проведените до март 2006 г. “Дни на отворените врати” предоставиха възможност на големи групи ученици от различни варненски училища да се запознаят с работата на Центъра “Аз съм българче” и неговите цели и дейности. На свободни обсъждания бяха направени интересни предложения за за разработката на профилираните за различни институции подпрограми на НП “Аз съм българче”. /МОН – Лична творческа лаборатория”, МК – “България – кръстопът на цивилизациите”, МВР и МДПЗНБА – “Основи на безопасния живот”/ОБЖ/, МЗГ – “Гора за всички”, МО, и ГЩ на БА – “Клубове” “Приятели на армията”, многобой “Земя-Вода-Въздух” за ДАМС и МОН/.

Ваканцията през април беше използвана за приемане на ученически групи от Русе, Разград и Шумен в ИЕК “Фанагория” с образователни беседи и разяснения по програмата “Аз съм българче”. Интересът бе много голям и от всички групи се записаха доброволци за лятната кампания. С една от русенските групи дойде на посещение и ученически колектив средношколци от Браила и Букурещ. /в международен вариант НП “Аз съм българче” се разпространява под название Програма “ММ”/.

От 1 до 10 април се проведе и специализиран курс под ръководството на специалиста от БФКС Г. Гаджевза историята на българската конница и конния спорт. Едновременно се провеждаха и методически занятия. Освен това Клубът за конен спорт “Фанагория” организира и показни ездови уроци. Продължиха и инструкторските занятия.

Съгласно предварителна договореност между община Варна и община Дортмунд /област С. Рейн-Вестфалия/ от 11 до 13 април 2006 се проведоха работни срещи с ръководители на образованието и младежките дейности от германска страна и Дирекция “Младежки дейности и спорт” при община Варна. Подготвени бяха съвместни мероприятия по Програма “ММ”, включващи гостуване на ученически групи от Варна в гр. Дортмунд по време на Световното първенство по футбол през юни и ответно гостуване на германски ученици през октомври в ИЕК “Фанагория” за съвместни мероприятия. Обсъдени бяха и някои нови форми за работа с учащите, които да кореспондират с бързо променящите се интереси на младежите и сложните социални процеси.

С участие на РИО на МОН – Варна и Дирекция “Образование” при общината се проведоха срещи за обмяна на опит във варненските училища.

През април и май продължи подготовката на исторически демонстрации за лятната кампания в ИЕК “Фанагория”. Много увлекателни за учениците бяха спецкурсовете за спасители, каскадьори, за сценичен бой и др. За съжаление те не можаха да приемат масов характер поради липса на материална база.

Проведе се изпит за начално ниво на обучаемите за методическите групи. Въпреки примитивните условия за работа и неблагоприятната метеорологична обстановка ентусиазмът бе голям.

За Деня на храбростта 6 май,както и за празника Тодоровден отново се проведоха спортни и демонстративни състезания в рамките на Дни на отворените врати . Постоянно се търсеше контакт с училищата и въвличане на учениците в атрактивни образователни занимания.

От края на м. май започнаха първите мероприятия от Лятна кампания, 2006. В ОУ “В. Априлов” / с резервно училище ОУ “Й.Йовков”/ започнаха летните занимания на учениците, издържали селекцияза участие в методическите групи на НП “Аз съм българче”. Освен специализираните лекции се проведоха тестове и интервюта с психолози за определяне на личностния профил и предстоящата специализация . Като част от практиката обучаемите бяха включени и в работата с ученическите и туристическите групи, посещаващи ИЕК”Фанагория”. Усъвършенстваха се комуникативните умения, работата в екип и популяризаторските способности. Уместно е да се отбележи работата с деца в неравностойно положение. Това и включените в екологичните занимания помощ и отглеждане на бездомни и бедстващи животни разви съзнание за отговорност и съпричастност към нуждаещите се. Ръководството на НП”Аз съм българче” смята подобни занимания за полезни при личностното израстване и ги определя като отлично противодействие на все повече налагаща се като обществена норма идеята за насилието в най-разнообразни форми.

На втори юни, със съдействието на МСДЦ ”Д. Даковски” и ККС “Фанагория”, ОУ “Хр. Ботев” изнесе историческия спектакъл “Ехо от вековете”. За следващата година се предвижда този спектакъл да прерастне в самостоятелен проект в рамките на Общонародния младежки събор във Варна / 5 – 7 септември 2007 г./

След 10 юни започнаха занятия по морска подготовка във ВВМУ ”Н. Й. Вапцаров” и спецкурс в поделенията на Гранична полиция във Варна и Бургас. Обучаемите бяха запознати от експерти с особеностите на трафика на хора, цялостната работа на РГС по контрола и пропускателния режим, единната система за отчет на нарушителите, обработка и на митнически пунктове, принудително задържане, разпознаване на фалшиви документи и др.

Юнските занятия във ВВМУ завършиха с обучение по ЯХБЗЕ и други дисциплини от “Общовойскови минимум” на Програмата. На 18 юни се проведе изпита по сценично движение и актьорски етюди. Успоредно с изброените занимания се подготвяха и методически лагери в области – София, Шумен, Бургас, Русе, Пловдив и Добрич. От своя страна в ИЕК “Фанагория” се подготвяше лагер за посрещане на сборна група от 7 области под ръководството на НЦПВФДР “Аз съм българче” и ПШО “Багатур”. Специалисти от Клуба за конен спорт “Фанагория” започнаха занимания по хипотерапия с болни деца в рамките на Лятното училище за срок от 3 месеца. Посрещнати доста скептично при започването им през 2002 г. заниманията по хипотерапия печелят все повече привърженици сред децата, родителите и специалистите.

Със съдействието на Софийска община и общинска Дирекция “Младежки дейности и превенция” от 6 юли първата методическа група от 16 човека беше настанена на лагер в 57 Спортно училище “Св. Наум Охридски” в гр. София. Изборът на място бе продиктуван не само от подходящата база на училището, а и от планираното проучване за участие на училищен отбор като представител на София във Всенародния младежки събор “Аз съм българче” през 2007 г. Ръководството на училището възприе много добре идеята и по време на целия престой оказваше пълно съдействие.

За целите на проучването за внедряване на НП “Аз съм българче” в Софийска област бяха посетени и заснети бази на “Спортна София”, конната база на фирма “Егида”, басеини в училищата и прилежаща училищна база. В “София - ленд” и Витоша бяха набелязани атрактивни маршрути за отдих, ролеви игри и спецкурсове.

Като опорни пунктове за образователните мероприятия бяха разгледани НВИМ, Археологическия музей, “Книгомания” /в МОЛ – София/, кинокомплекс “Арена”. Проведоха се срещи с представители на ансамбъл “Граово” за участие в Събора на 5 – 7 септември 2007 г. Лагерът бе посетен от експерта на ДАМС по интеграция на малцинствата Д. Димитров, с когото се уточни взаимодействие с румънски средношколци и от гр. Брашов. Същият подпомогна и уводните занятия по румънски език, елементарни познания по който бяха необходими на лагеристите за мероприятията в Русе и в Гюргево.

В Държавната агенция за младежта и спорта се проведоха няколко методически консултации по разработени от МСДЦ “Д. Даковски” проекти и възможностите НП “Аз съм българче” да се развие с помощта на ДАМС. Стигна се до единно мнение по въпроса, че досегашната система за приемане на проекти по младежки дейности е крайно неефективна и се разработва съвсем нова система за целта. Освен това чрез нов закон за младежта експертите на ДАМС бяха сигурни, че ще се даде път на подобни инициативи.

В Софийска община беше обсъден пакет документи за развитието но НП “Аз съм българче” и свързаните с нея организационни трудности. Бяха уточнени нивата на взаимодействие, което в голяма степен би улеснило съвместната дейност по Програмата между общините в София и Варна. Същият пакет документи с придружителни писма и набор от допълнителни материали бе заведен в МОН, МВР, МО, МК и МДПЗНБА като заявка за включване в програмата на съответните министерства през 2007 год. До момента са отговорили положително МДПЗНБА, МВР и МОН.

На 13 юли започна методическият лагер в гр.Русе. Групата от 21 човека беше настанена със заповед на ГЩ на БА в под.32420 – Русе. Бяха привлечени за съвместна работа само част от картотекираните русенци поради включване на допълнителни мероприятия от партниращите институции и ограниченото време.

В под.32420 продължи отработването на програмите “Общовойскови минимум и “Приятели на армията”. Изключително голямо съдействие оказа и ръководството на Военна полиция – Русе. Учебните и методически лагери провеждани в Русе ежегодно от 2003 год. бяха спомогнали за извършването на голям обем подготвителна работа и се създаде възможност за по-добро развитие на НП “Аз съм българче”. От Русе се поддържаше връзка с Пловдив и Бургас, където се подготвяха следващите методически лагери.

Заедно с представителни роти на Военния университет в гр. В. Търново школниците от НП “Аз съм българче” участваха във военните тържества в Новград, където бяха поздравени лично от президента Г. Първанов. Направиха се работни контакти по Програмата с кметове на румънски и български общини.

Като евентуални обекти в бъдещата образователна част на Програмата бяха посетени и картотекирани локомотивното депо в Русе, железопътния музей, музея на русенската пожарна служба, РИМ – Русе. В направлението “Културно-историческо и екологично наследство” бяха извършени наблюдения и картотекиране при разкопките в средновековната крепост Червен и новоразкритияобект Сексагинта Приста. В провежданите тук разкопки взеха участие и школниците, като под ръководството на специалисти откриха някои нови предмети с археологическа стойност.

В екологичната част на раздела беше посетена пещерата “Орлова чука”, Природен парк “Русенски Лом”, където школниците се запознаха с превантивните мерки против наводнения и пожари в горите.

Със съдействие на фирми – спонсори от Русе и под ръководството на русенския резидент на “Аз съм българче” беше проведен еднодневен автопоход с участие и на военнослужащи. Бяха посетени обекти за евентуално бъдеще развитие на алтернативен и хоби – туризъм. Обсъдени бяха мерки за тяхната естетизация и подобряване на атрактивните им характеристики.

На работна среща с директора на русенския хиподрум и представители на работещите в района ездови клубове се обсъдиха възможностите за обезпечаването на обучението по езда и осигуряване коне за демонстрации при развитието на Програмата в Русе. Бяха разпространени между участниците разясняващи НП “Аз съм българче” учебни и рекламни материали .

На проведено в община Русе работно съвещание Общинската Дирекция “Хуманитарни дейности” оцени високо Програмата “Аз съм българче” и помоли за изпращане на инструктори от Варна в началния етап.

На организираната по този повод работна среща от зам. Областния управител Б. Солак взеха участие представители на областната и общинска администрации, под.32420, РИО-Русе, Дирекция Гражданска защита, ОД “Пожарна безопасност и защита на населението”, Гранична полиция, РИМ І Русе, ОД “Полиция”, РУГ, Областен съвет на офицерите от запаса, Национален парк “Русенски Лом”. Бяха изказани различни съображения по бъдещото развитие на Програмата в област Русе и се постави началото на необходимата междуведомствена координация. Подписан бе протокол за намерения от присъствуващите.

Финално мероприятие за лагера в Русе бяха полигонните занятия на лагеристите с русенски и румънски пожарникари. Продължението с голяма хуманитарна операция в гр. Гюргево се отложи поради недостатъчно обезпечаване от българска страна.

От 25 юли във Варна започна подготовка за II етап на Кампания – 2006. Продължиха комплексните тренировки по многобоя “Земя-Вода-Въздух”, теоретичните занимания по раздели и подпрограми. Работата по хипотерапията също продължи, като се включваха да асистират и ученици, обучени през настоящата година по НП “Аз съм българче”. Провеждаха се и занятия за деца в неравностойно положение от летни лагери с деца от Видин, Габрово, Казанлък и др. Освен редовния туристопоток с участие на школници от методическите групи се провеждаха и полудневни образователни посещения на учащи, служители във фирми и семействата им Разград, Поморие, Русе и др. градове. Беше подпомогната с атрактивни спортни занятия по многобой интеграционната програма на община Варна за работа с деца от малцинствата. В същата програма участваха и варненски читалища. Занятие по съпътстващата специална дейност се проведе и с детска група изпратена по линия на ДАЗД.

На 12 август в ИЕК “Фанагория” по заявка на МО беше подготвена демонстрация за военния министър. Проведе се и целодневно занятие с Българската страйкбол федерация. Бяха отрепетирани демонстрации за бой на къси дистанции. Поради забавяне в щаба на ВМС министърът не дойде, но демонстрацията се наблюдава от ученици.

На 27 юли – Денят на освобождението на гр. Варна участниците в методическите групи посетиха Регионалния исторически музей в гр. Варна. Специалисти им показаха сбирката с тракийски съкровища и др. експонати.

На 29 юли беше открит в ИЕК “Фанагория” първият за 2006 г лагер на школа “Багатур”/гр. Ст. Загора/ с участници от 9 области на България и чужденци.

На 31 юли министърът на образованието посети лагера и наблюдава съвместната програма на участващите в НП “Аз съм българче” организации. Министърът беше изненадан от нивото на подготовка и мащабите на работа. Той приветства участниците и заяви, че от МОН ще се направи всичко необходимо за развитие на Програмата.

На 13 август методическата група на НП “Аз съм българче” започна работа в Пловдив съобразно плана на Кампания – 2006. Освен другите трудности групата трябваше да работи в условия на епидемична обстановка от хепатит, при това беше настанена в непосредствена близост до огнището на заразата в отдел АСД при ОД”Гражданска защита” – Пловдив. Благодарение на ежедневните усилени превантивни мерки се избегна заразяване.

Областният директор на “Гражданска защита”- Пловдив организира работна среща за развиване в областта на НП “Аз съм българче” . В присъствието на ресьорния зам. Областен управител, РИО-Пловдив, Общината, БЧК, Полиция и др. се набелязаха мерки за обучението на ученици от областта и участие на представителна група във Всенародния младежки събор през 2007 г.

В отдел АСД съвместно с професионални спасители методическата група проведе алпийска подготовка и тренира евакуация на пострадали от високи сгради. Бяха разгледани учебни центрове, скривалища и др. подходящи за дейността обекти.

В рамките на програмата за културен отдих домакините организираха посещение в музея на Стария Пловдив, концерт съвременна музика. Особено атрактивно бе посещението на току-що открития комплекс “Акваленд”

Сборната методическа група от 24 души откри лагера си на 16 август във Военно-морска база “Атия” – Бургас /под. 32890/. Тук се проучваха възможностите за морска и общовойскова подготовка за бъдещите участници от Южна България по НП “Аз съм българче” през следващите години.

Ежедневно се провеждаха занятия по гребане, ветроходство, плуване, ОФП и самоотбрана. Групата бе настанена заедно с участниците в общоармейски курс по водолазно дело и се проведоха изключително качествени съвместни занятия.

В близкия ситуационен център се прожектираха учебни филми. В занятията бяха включени и деца на военослужещи, като за 2007 г. се уговори да бъдат в отделна учебна група. Проведоха се със съдействие на община Бургас тренировки по езда в конната база в парк “Ресенец-Отманли”. В района на базата бе разположена колония за възтановяване на наркозависими младежи, част от испанска верига подобни комуни. Участниците в методическата група имаха рядката възможност в рамките на ежедневното общуване при ездата и гледането на конете да се запознаят с хора преодолели зависимостта от дрога и поели уверено по нов път.

В проведената еднодневна екскурзия до Созопол бяха посетени музея и археологическите разкопки. Бяха извършени наблюдения по превантивните мероприятия за опазване на горския фонд.

Успоредно с ежедневните тренировки се провеждаха и теоретични занимания по разделите на Програмата. Продължиха тестовете, творческите съчинения,различни ролеви игри за психофизическо укрепване. С особен интерес бяха посрещнати практическите занимания по снимане на кратки филми и актьорски етюди.

Командването на военно-морската база контактуваше постоянно с лагеристите. С учебна цел бяха разгледани различни видове кораби, Музея на ВМС, участваше се в официални морски празници и паради.

На проведената в края на лагера работна среща в областна администрация Бургас присъстваха представители на гарнизона, ОД “Полиция”, Регионален исторически музей, Гранична полиция, ПБЗН, ОД “Гражданска защита” и др. И тук се обсъждаха резултатите от работата на методическата група и готовността на областта за участие в НП “Аз съм българче”. Директорката на РИМ сподели, че е започнала да подготвя бургаски клон на ПШО ”Багатур”. Както и останалите работни срещи в другите области и тук работата бе широко отразена от журналистите.

През периода 28 август – 3 септември във Варна се проведе комплектоване на участниците в III- етап на Кампания – 2006 г. Налагаше се подмяна и ремонт на част от екипировката, особенно на скъпа и трудна за осигуряване материална част като исторически костюми и оръжия, ездова амуниция и др.

На 4 септември 2006 г. започна лагерът в под. 28770 – Балчик. Основната задача беше да се извършат проучванияи подготовка в района Кранево – Албена – Балчик във връзка с планирания за 2007 г. Всенароден младежки събор. Поставиха се редица въпроси в община Балчик, пред ръководството на ТК “Албена” и се започнаха преговори с някои фирми в село Кранево.

Учебно-методическите занимания в под. 28770 съвпаднаха с плановите годишни комплексни учения на ВВС и други родове войски. Методическата групаизучаваше структурата и дейностите на ВВС, усвои елементарни тактически и оперативни програми на бойната авиация, запозна се от източника с подготовката и живота на представители от различни военни специалисти. Лично командирът на поделението проведе занятия според изискванията на НАТО по ЯХБЗЕ, ПВО и др.

На съвещание с командването на маневрите и представители на Програмата завеждащият обучението при Гл. щаб на ВВС генерал Гаврилов даде най-висока оценка за работата по НП “Аз съм българче” и гарантира лично участие и поддръжка от щаба за следващите мероприятия.

Бяха проведени, както и на други места планови анкети сред местното население за нуждата от подобни дейности. Независимо от населените места и структурата на населението ясно се очертаха следните проблеми: липса на смислени и интересни занимания за учащите, невъзможност училището да стане център на интересни дейности, недостатъчно обучение за безопасен начин на живот и липса на превантивни мероприятия. Методическите модели на НП “Аз съм българче” без изключение се определяха като много навременни и полезни.

Втората част на лагера в Балчик се проведе в курортния комплекс - Албена, където трябва да се проведат доста от спектаклите и състезанията на Всенародния младежки събор през 2007 г.

Със съдействието на отдел “Спорт” в комплекса се проведе заснимане и проучване на обектите, които могат да се използуват за предстоящите мероприятия. Набелязаха се 9 малки и големи сцени на открито и в зала, конферентни зали и обекти, които могат да се използват след незначително преустройство.

Бяха проведени и заснети тренировки по езда, плуване, бъги-картинг, стрелба с лък, ОФП, пейнтбол, въздушни стрелбища. Поради продължителното вълнение на морето се отложиха заниманията по водни спортове.

По линия на спомагателния екологичен контролсе проведе наблюдение в буферната зона на резерват Балтата съвместно с екип на РУГ – Варна по програмата започната от 2004 г. В прилежащите на комплекса територии няма нерегламентирани сметища, не се състави протокол за изоставени превозни средства и ТБО.

На метеорологичната площадка в Албена се проведе занятие по метеоконтрол, във връзка със занятията във Варна /Метеорологичен център в Морската градина/.

След 14 септември започна обработката на информацията събрана в областите за представяне в МОН, МВР, МО, МК, ДАМС, МДПЗНБА и другите институции. Рутинните занимания с ученици и студенти в ИЕК “Фанагория” продължиха с помощта на инструктори от методическите групи. Започна подготовка на Варненски клон на ПШО “Багатур”.

Възстановена бе специалността “Конен спорт” в Спортно училище – Варна. След тестиране на ученици по време на “Трети час по физкултура” и конкурса за участници в областен отбор по многобой “Земя-Вода-Въздух” се очаква увеличаване на учениците със специалност “Конен спорт”.