ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТИТЕ ПО НП "АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ" И СЪСТАВНИТЕ ПОДПРОГРАМИ
ЗА ПЕРИОДА 1 НОЕМВРИ 2006 - 31 ОКТОМВРИ 2007 г.

 

Новият учебно-тренировъчен цикъл започна по традиция на 1 ноември 2006г с честване на Деня на народните будители. Беше осигурен свободен вход за състезания и демонстрации за учениците и гражданите на Варна с популяризаторска цел. Според интересите и наклонностите си децата и младежите посещаваха историческата експозиция на Историко-етнографския комплекс "Фанагория", яздиха коне в клуба по конен спорт на комплекса, тренираха атрактивните дисциплини на многобоя "Земя-Вода-Въздух".
Главните задачи за предстоящия едногодишен период бяха продължаване на внедряването в МОН, МО и МДПБА на новите методически модели и подпрограми на НП"Аз съм българче", усъвършенстване взаимодействието с институциите, участващи в областните програми за превенция във Варна и другите области, обхванати от дейността, развиване на национална учебно-тренировъчна база.
Съвместно с ИЕК "ФАНАГОРИЯ", Центъра за патриотично възпитание, духовно и физическо развитие при комплекса, спортни клубове и други организации, МСДЦ "Д.Даковски" започна подготовката на Национален младежки събор "Аз съм българче" през септември 2007 г., като основно мероприятие на едноименната програма за 2007г. За целта още преди края на 2006г започнаха контакти и преговори с организации, развиващи сходни дейности в областите София, Пловдив, Русе, Шумен, Стара Загора, Бургас, Пазарджик, Кърджали и други.
Текущата подготовка на младши инструктори и организатори се провеждаше по дисциплините на специализирания многобой "Земя-Вода-Въздух", гражданска защита, пожарна и аварийна безопасност, общовойскова подготовка, спецкурсове по музейно дело, антитероризъм, трафик на хора и др.
Поради липса на материална база и ресурси масовите занимания се ограничиха до популяризаторски беседи с кинопрожекции за ученици и студенти, подготовка на исторически спектакли, оказване помощ при масовото обучение по ГЗ и ПБЗН, запознаване в ИЕК"Фанагория" с прабългарските занаяти, бит и култура. Особен интерес предизвика въвеждането на "Отворени врати в неделя". Тази инициатива позволяваше веднъж в седмицата голям брой учащи и граждани да се запознаят отблизо с основните дейности на НП"Аз съм българче". Беседите и лекциите бяха с намален обем за сметка на атрактивни практически занятия: стрелба с лък, конна езда, боравене с исторически оръжия, снимки с исторически костюми, сарачество, ковачество и др.
През декември 2006г се проведоха две съвещания в Областна администрация в гр.Варна с участието на Регионалния инспекторат по образованието /РИО/. Бяха набелязани необходимите действия за подготовка на събора "Аз съм българче" и в какви насоки ще съдейства администрацията на областния управител П.Кандиларов.
По същото време се набелязаха съвместни дейности с щаба на ВМС-Варна, Гранична полиция, областните дирекции "Полиция" и ПБЗН, ГЩ на БА, МВР, МДПБА, Гражданска защита и други институции. Лятната кампания за 2007г трябваше да приключи с провеждането на събора "Аз съм българче", посветен на историческите дати за България, 6 и 22 септември. Набелязани бяха няколко подготвителни и методически лагера по области с участието на ПШО "Багатур", Специализирания ученически батальон "В.Левски", Гвардейския средношколски батальон в Кърджали, други ученически формирования от страната.
На 20 и 21 декември 2006г в София се проведоха работни срещи в МДПБА за уточняване участието на министерството в мероприятията по събора "Аз съм българче". Тук бе представен и 20-минутен филм за програма "Аз съм българче", който онагледяваше нови методи за обучение по гражданска защита. Оценено беше предимството на тази комплексна програма, която успешно стикова информационни и образователни дейности на МОН, МО, МВР и МДПБА. За допълнителните разработки на планове и нормативи се набелязаха базисните изисквания, като работата по тях щеше да продължи в МДПБА и някои от областните дирекции на министерството.
На 23 декември 2006 г. в Екоучилището към община Варна се проведе кратък производствен банкет с прожекция на документален филм за Кампания 2006 и раздаване награди за отличилите се ученици. След няколкодневната новогодишна ваканция дейностите продължиха през новата 2007 г.
Учебно-тренировъчния процес през периода януари-април продължи с комплексни тренировки по многобоя "Земя-Вода-Въздух" в ИЕК"Фанагория". Обучението по "Основи на безопасния живот" /ОБЖ/ включваше теоретически и практически занимания по гражданска защита, пожарна безопасност, превенция на трафик, дрога, поведение при терористични актове. Към края на цикъла започна и подготовката на младши инструктори за работа в летните лагери и демонстриране на основните методически модели. Беше продължена традицията за свободен достъп в неделя до всички занятия за учащи и граждани. На 18 април, по искане на ГЩ на БА, в Щаба на военноморски сили в гр.Варна се проведе работно съвещание под ръководството на вицеадмирал Цеков. С представители от различни управления и отдели на ВМС бяха уточнени мероприятията за лятната кампания. Планираните лагери в сухопътни войски и във военновъздушните сили щяха да се уточнят по-късно, по причина че още не всички поделения бяха потвърдили готовността си да приемат през юли и август 2007 г. групите ученици за методическите лагери.
През втората половина на м.март 2007 г. от ИЕК "Фанагория" отпътува за Германия богата експозиция от експонати-възстановки на оръжие, облекла, конско снаряжение, предмети от бита, култови пособия и др. Бяха подготвени подходящи видеоматериали и музика за представяне на живота, бита и културата по българските земи от периода VІ-VІІІ в.
На международното изложение "Еквитана" в гр. Есен под ръководството на г-н Павел Павлов експозицията бе разгърната за показ в единствения досега български павилион тук. Инициативата се провеждаше като част от подпрограмата "България - кръстопът на цивилизациите" от НП "Аз съм българче" в нейния международен вариант Програма "ММ".
Изложените експонати и информационни материали предизвикаха изключителен интерес сред посетителите и експертите. За съжаление българските културни институции и съответните експерти в посолството ни в Германия не се отзоваха на поканата за участие и липсваха даже при откриването на павилиона.
Независимо от това, бяха установени много полезни контакти с немски и други специалисти. Уточнено беше за следващото изложение през 2009 г. на "Еквитана" да пристигне голям български екип с историческа програма, коне и пълно оборудване. След края на изложението П.Павлов посети спортни, коневъдни и културни центрове в страната. Беше обменен опит, уточниха се съвместни дейности в областта на образованието, спорта и цялостното психо-физическо развитие на подрастващите в нетрадиционните форми на дейност в Програмата "ММ".
След 1 май 2007 г. всички усилия се насочиха към подготовката на лятната кампания и нейните заключителни мероприятия в рамките на Националния събор "Аз съм българче" през септември в град Варна. Под патронажа на областния управител Петър Кандиларов се извърши огромна организационна работа в областите Варна, София, Плевен, Русе, Шумен, Добрич, Пловдив, Пазарджик, Кърджали и Бургас. Планираните методически лагери щяха да подпомогнат подготовката на участниците в Събора по места и да синхронизират участията им през септември. Първите съпътстващи мероприятия за НС "Аз съм българче" се планираха за началото на юли 2007 г.
Партньори в подготовката на Събора бяха ПШО "Багатур" /Стара Загора/, СУБ "В.Левски" /Пазарджик/ и ученическите батальони в градовете Кърджали и Свищов. Отделни заявки за участие постъпваха от неправителствени организации, самодейни състави, спортни клубове. Във Варна активно съдействаха Гранична полизия, Областна дирекция "Гражданска защита", Щаба на военно-морските сили.
В ИЕК"Фанагория", освен текущите занимания, започна подготовка на голям исторически спектакъл "Ехо от вековете", изпълняван само от ученици. Сложната режисура, сценографията, постановъчната работа и драматургията се ръководеха от учителски колектив на ОУ "Хр.Ботев"- гр. Варна. Осигуряването с костюми, коне, реквизит, епизодици, масовки, техника, специалисти и други се осигуряваха от ИЕК "Фанагория" и МСДЦ "Д.Даковски".
Успоредно със спектакъла се подготвяха за събора "Аз съм българче" различни военно-исторически демонстрации, провеждаше се хипотерапия за деца с увреждания, образователни посещения в центъра за древни занаяти и историческата експозиция "Прабългарско селище", подготви се терен за палатъчен лагер за участниците. Представена бе за 2 юни предпремиерна постановка на "Ехо от вековете", която събра рекорден брой зрители от всички възрасти.
От първите дни на юли 2007 г., по предварително съгласуван с институциите график, методически и подготвителни екипи на МСДЦ "Д.Даковски" започнаха работа в областите по съпътстващите мероприятия на Национален събор "Аз съм българче". Чрез пътуващи семинари, военно-демонстративни лагери, информационно-образователни сесии, походи и други форми се популяризираха основните идеи на Събора и се поставяше основа за ежегодното му провеждане. При представянето на новите модели за работа с децата и младежите се установяваха нови контакти с институции и граждански сдружения, които подпомагаха разнообразяването и адаптирането на дейностите за различни условия.
На 9 юли едната от групите в София започна занятия в Националната гвардейска част. Както и в следващите поделения, се проведоха срещи с последните наборни войници и се проучваха нагласите за преминаване на кадрова военна служба. След тридневно участие в ежедневните дейности на поделението и изучаване на историята му чрез беседи, кинопрожекции, музеи и паметници, учениците от МСДЦ "Д.Даковски" бяха включени в церемониите по посрещането на хърватския президент. Посетени бяха и основните постове на гвардейците в София.
С командирите на подразделения бяха обсъдени възможности за създаване на конно - гвардейски взвод в гр. Варна. Дългогодишното кавалерийско обучение на МСДЦ под командата на старши офицери от резерва и други експерти по кавалерия, в съчетание с възможностите и традициите на ИЕК "Фанагория", предлагаха интересни перспективи. Същата идея се разработваше и за един взвод от НГЧ и беше обменен полезен опит.
В областна администрация София бяха получени необходимите документи от Варна и веднага се направи връзка с областните дирекции на полицията, гражданската защита и пожарната безопасност. Със съдействието на Софийска община, двете групи от Варна бяха настанени на лагер в спортното училище СОУ "Наум Охридски" с безплатно предоставяне на наличната спортна и учебна база.
Проведе се разяснителна работа с ученици от София за събора "Аз съм българче" и комплексните програми за личностно развитие с кинопрожекции и раздаване на рекламни материали. Успоредно с това се проучваха интересите и нагласата за масовизиране на тези дейности. Оказа се, че е решаващ начина за популяризиране с участие на национални медии и възможността новопостъпилите веднага да се включат в комплексни занимания с достатъчно материална база.
Проведоха се планови тренировки в отдел АСД на Гражданска защита в София и на конната база "Хан Аспарух" на БФКС. Със съдействие на Столична дирекция на полицията се проведоха занятия в базата на Силите за превенция и охрана /СПО/ край София. Участия в конни разезди, обучение на служебни кучета, моризирано патрулиране, антитерористична подготовка - това бяха само част от интересните дейности.
Сборна група от 19 души участва в занятия на учебни модули за кадрови войници в учебния център на МО в гр.Плевен /под.14460/. Придадените към групата офицери запознаха методистите на МСДЦ "Д.Даковски" с методиката на общовойсковата подготовка, провеждане на изпити за кадрови войници, обучението за начинаещи и напреднали.
И в гр. Плевен областната администрация беше предварително известена от варненските си колеги и оказа активно съдействие. Представени бяха за опознавателни контакти и участие в събора "Аз съм българче" подходящи неправителствени организации. Дирекциите "Полиция" и ПБЗН, въпреки увеличената си през летния сезон заетост, показаха готовност за всестранно съдействие.
Проведе се исторически семинар за лагеристите в Панорамата на гр.Плевен. Бяха обсъдени български и чуждестранен опит в провеждане на военно-исторически демонстрации и обучението по история.
След Плевен, сборната методическа група пристигна в под.32420 - гр. Русе и работи от 21 до 27 август. Действията тук се улесняваха от създадените дългогодишни традиции за съвместна дейност с военни поделения, полиция, ПБЗН, община, граждански сдружения и областната администрация. Същата бе пряко ангажирана с подготовка и изпращане на русенски областен отбор за събора "Аз съм българче" във Варна. Отделни хора все още бяха на състезания в чужбина, но като цяло, представителната група на област Русе беше сформирана.
В под. 32420 се завърши снимането на учебни видеоматериали по общовойскова подготовка, започнати в гр.Плевен. По съвместни разработки, започнали в предходните години със специалисти от МО, МВР и ГЗ, се проведе демонстрационно учение с превантивни цели от подпрограмата "Безопасен дом". В тези мероприятия винаги се обхващат хората по местоживеене, с цел да се обучават по превенция и правилни действия при кризи.
От края на месец юли започна концентриране на ресурси и хора в гр. Варна и ИЕК "Фанагория" за подготовка на основните мероприятия на събора "Аз съм българче" /3 -  7 септември - Варна/. Под ръководството на партниращата за Събора Прабългарска школа за оцеляване "Багагур", през август 2007 г. в ИЕК "Фанагория" се проведоха два масови лагера с деца и младежи от няколко области. Акцентира се върху подготовката за демонстрациите и спектаклите на събора "Аз съм българче". Поддържаше се пряка връзка с ученическите военнизирани батальони в Стрелча, Панагюрище, Кърджали, Свищов и други, които се подготвяха за участието си по места. Навсякъде се срещаха затруднения от липса на координация в работата на областни и общински администрации и недостатъчното нормативно разграничение в задълженията и пълномощията им. Впоследствие това доведе до невъзможността да участват в Събора контингентите от Пазарджик, Пловдив, Бургас и Свищов.
За организационно улесняване на подготовката, официален представител на организаторите на събора "Аз съм българче" пред областна администрация на Варна стана МСДЦ "Д.Даковски". Това улесняваше представителството, комуникацията и управлението на документопотока.Започна се отделна кореспонденция с област Добрич, понеже част от основните мероприятия на Събора трябваше да се проведат на нейна територия. Пристигна и група консултанти от Плевен за военно-историческите демонстрации.
На 8 август делегация на организаторите проведе работна среща в областна администрация Добрич за съгласуване на съвместните дейности. От страна на администрацията бе проявено пълно разбиране и веднага започна организирането на необходимите подразделения от ГЗ, ПБЗН, полицията, БЧК и другите участници. Предвиждаше се на 5 септември да участват в голямо съвместно учение с части на ВМС, гранична полиция и аналогичните им структури от област Варна и доброволци от специализираните неправителствени организации. Проведоха се и конкретни разговори в споменатите служби за някои предварителни уточнения по задачите и осигуряването на необходимите сили. Бяха направени консултации с ръководството на ТК "Албена" за тази част от учението, която засягаше комплекса като територия и логистика.
Поради сложността на подготовката, по-голямата част от личния състав беше съсредоточен във Варненска област. По тази причина, вместо масовите лагери през август в Пловдив /под. 44330/, Асеновград /под. 24490/ и Бургас /под. 32890/, по места се извърши експертен мониторинг и подготовка от методисти за лагери през следващата година.
На 23 август областният управител на Варна П.Кандиларов даде пресконференция пред националните и регионални медии за програмата и целите на Националния събор "Аз съм българче". Присъстваха и представители от Щаба на военно-морските сили, гранична полиция, ВВС и полиция. Беше раздадена програма за мероприятията на Събора, медийни съобщения и се направиха разяснения за журналистите. След това се проведе съвещание по провеждането на съвместното учение "Безопасни брегове - 2007". Уточнени бяха необходимите сили и средства от областите Варна и Добрич, командването на отделните подразделения и взаимодействието между тях. Определени бяха срокове за огледи на местата, организация на сгради, терени и т.н.
В първите дни на септември във Варна пристигна командирът на Специализирания ученически баталион "В.Левски" от гр. Стрелча. Със заповед на Главния ръководител на МСДЦ "Д.Даковски", м-р Неделев бе назначен за командващ на учението "Безопасни брегове 2007," като поредното показно учение с участие на СУБ "В.Левски", провеждано през последните две години. От ДА "Военни клубове и информация" при МО беше оказана организационна и финансова помощ за участие на представителна рота от Пазарджик и Стрелча в събора "Аз съм българче".
Правеха се последни репетиции на спектакъла "Ехо от вековете", подготвени бяха историческите и спортни демонстрации. Осигуряващо поделение от Щаба на ВМС построи палатъчен лагер до ИЕК "Фанагория" за гостите от страната. В складовете на комплекса се докарваха ежедневно необходимите имущества и техника.
Под ръководствето на полк.Цветан Димов от ИА "Военни клубове и информация" при МО се проведоха няколко консултации и работни срещи. Високо бе оценен опита на МСДЦ "Д.Даковски"за популяризация и издигане престижа на военната професия, военно-патриотичното възпитание на подрастващите и психо-физическото им укрепване. Представените модели за работа биха били най-полезни само при съвместното им внедряване с МОН, МДПБА, МВР и други институции. Обсъдени бяха възможностите дейността на организации като СУБ "В.Левски", МСДЦ "Д.Даковски" и други като тях сериозно да подпомогнат набирането на кадрови войници през следващите години. От друга страна тези дейности са изключително благоприятни за развитието на връзките с обществеността на МО. Съвсем реално се очертаваше в подобни учебни форми да се подготвят широко профилирани резервисти с умения в областта на превантивните дейности, справянето с бедствия и аварии, пожарно дело и СНАВР.
На 3 септември гостуващите от страната ученици участваха в занятия с ГЗ и ПНБЗН, посещаваха музеи и културни паметници в град Варна. Школници от МСДЦ "Д.Даковски" и СУБ "В.Левски" гостуваха на военноморските сили .Плаваха на боен кораб, запознаха се с въоръжението и поддръжката, посетиха военноморската база. Мероприятията се отразяваха от Военната телевизия и други медии.
На 4 септември сутринта се проведоха генералните репетиции, техническата конференция и показната комплексна тренировка от многобоя "Земя-Вода-Въздух".
В 17 часа областният управител на Варна г-н П.Кандиларов откри официално Националния събор "Аз съм българче". Командващият военната церемония майор М.Неделев рапортува и поведе в тържествен марш представителните ученически взводове. Представителят на Фондация "Царство България" и управляващ ИЕК "Фанагория", Павел Павлов, поднесе привествие към участниците и публиката от името на организаторите. Следваха изпълнения на младежки и детски състави, военно-историческа демонстрация от каскадьорите на комплекса "Фанагория", историческият спектакъл "Ехо от вековете", прожекции на исторически филми. Вечерта продължи с лагерен огън и представяне на различните участници и културно-масова програма.
На 5 септември в 7.30 ч. се направи строеви преглед и инструктаж на участниците в Събора. Включените ученици в беждуобластното демонстрационно учение "Безопасни брегове 2007" бяха извозени с автобуси до с.Кранево /област Добрич/. Тук бе изнесен и палатъчния пункт на военно-информационната борса, която действаше в ИЕК "Фанагория" с военнослужещи от ВВС под ръководството на Изпълнителна агенция "Военни клубове и информация".
В района, определен за показното учение вече се разполагаха сили на Граждански защита, ПБЗН и полицията от областите Варна и Добрич. Беше отцепен район между жилищната част на с.Кранево и бреговата ивица с площ около 35 дка. Специалният отряд на ВМС бе разположен в крайбрежната гора, а на рейд в морето чакаше в готовност катер на Гранична полиция. Приближаването от югозападна посока на буря със силни валежи усложни обстановката. Не беше изведен хеликоптер за десантниците, а резервният отряд с моторни гумени лодки, вместо да потегли от катера на ГП, беше базиран на брега. Имитационна група на ВМС беше транспортирана от плажната ивица към почивните станции и хотелите, където започваше първата част от учението.
Малко след 11 ч. от Варна пристигна група на ИА "Военни клубове и информация", водена от полковник Цв.Димов. Към групата бяха прикрепени снимачен екип и журналисти. Предварително бяха разгърнати /според сценария на учението/ охранителна част на ООН и контролно-пропускателен пункт. Тук се проверяваха за оръжие и наркотици преминаващи цивилни. Охраняваше се хотел с временно настанени бежанци.
Учението започна с посещение в хотела на силно охранявана ВИП персона, посещаваща бежанците с хуманитарна мисия. Преобладаващата част от охраната зае позиции около хотела. При влизането, маскирани като персонал терористи, заловиха високата гостенка, безвреждайки вътрешната охрана. Терористичната група зае предварително планирани позиции по етажите и започна преговори. По сигнала за тревога пристигнаха военни и полицейски сили и оградиха хотела. Във втория ешелон се разположи специалната техника на ПБЗН и ГЗ, линейки, полицейски коли и др.
Умишлено проточвайки преговорите, терористите взривиха няколко точки на V етаж и цистерни с пропан-бутан в двора. Основната група терористи се оттегли в западна посока със стрелба, отвличайки вниманието на защитниците. По предварително подготвен маршрут пред гора и блато, трима елитни терористи отведоха ВИП лицето към плажа, където чакаше мощна моторница за бягство в морето.
В горящия хотел обстановката постепенно бе овладяна с увеличаващите се сили на службите. След подаден сигнал от смесен разузнавателен екип на ГЗ и ПБЗН, започна пожарогасене, като едновременно с това доброволчески екип с АРС неутрализира газовата емисия с воден облак. Поради разрушени стълбища на V етаж, екип на ГЗ спусна с транспорт от високите етажи пострадали до временния пункт за първа помощ.
Доброволческите формирования от ученици от 84 души участваха в работата на всички професионални екипи, за което бяха преминали специална подготовка по програмата ОБЖ /Основи на безопасния живот/.
Финалният етап на учението се проведе на плажа. Приближавайки изтеглената си на пясъка моторница, терористите бяха обкръжени от специалния отряд на ВМС и пленени. След обезоръжаването им бяха закарани с въоръжен ескорт, а на ВИП лицето беше оказана медицинска помощ.
Накрая всички участници бяха поздравени от полк. Цв. Димов и регионалния комисар от Международното училище за безопасност  и Министерството на извънредните ситуации на Русия - Т.Симеонов. Журналистите и снимачния екип взеха интервюта от командващия учението майор М.Неделев и останалите участници. След раздаване на походни хранителни и водни дажби, учениците бяха извозени обратно за Варна.
Следобед на същия ден се проведе турнир по конен спорт, посветен на Деня на съединението. От 18 ч под председателството на полк. Димов се проведе кръгла маса. Освен редицата методически, нормативни и организационни въпроси беше обсъдено внедряването в страната на модел за патриотично възпитание на подрастващите на основата на опита, натрупан в СУБ "В.Левски", МСДЦ "Д.Даковски" и партниращите организации. Необходими условия за това бяха създаването на единна информационно-образователна програма под егидата на МО, с участие на МОН, МВР и МДПБА.  Трите опорни стълба на тази програма трябваше да бъдат въвеждането в училище на НВО като свободноизбираем учебен предмет, построяване на целогодишно действащ учебен лагер, обезпечен от регионални фондови складове и Телевизионно училище за популяризиране на дейността и дистанционно обучение. Набелязани бяха конкретни мерки по изпълнението.
Сутринта на 6 септември започна с посещение на Регионалния исторически музей. След това участниците в събора "Аз съм българче" се включиха в тържествата за 6 септември.
Една от довършителните дейности по Събора беше и разпращането на филми и документация за чуждестранните партньори в Германия, Румъния и Русия. Поради неизпълнението на финансовите ангажименти на някои институции беше осигурено идването само на германската група, но се отложи поради промяна в сроковете и организационни трудности. Довършваха се и летните курсове по водно спасяване, първа помощ, метеорология и хидрология, международно военно право и др.
От МО пристигна и проектният вариант на "Национална информационно-образователна програма за родолюбиво възпитание, физическо и духовно развитие" за ученици и студенти. С предложенията и забележките от МСДЦ "Д.Даковски" програмата бе върната за окончателна разработка в министерството.
От 16 до 21 септември 2007г в ТК "Албена", екип на МСДЦ "Д.Даковски" извърши  проучвания и подготовка за планираното командно-щабно учение през 2008 г. С различни ръководни нива от комплекса се разгледа графика и възможностите на материалната база, сроковете за заявки и т.н. След плановите наблюдения в буферната зона на резервата Балтата, екипът работи с младежки групи от Германия и сподели опит по масовия спорт с ръководители на провежданата в комплекса Работническа спартакиада.

След 10 октомври 2007 г. започна подготовката за следващия учебно-тренировъчен цикъл. Сериозни затруднения възникнаха поради липсата на редовни занятия в училищата вследствие на продължителната стачка. Това забави формирането на новите учебни групи за І ниво и селекцията на подходящи ученици за курсовете за младши инструктори.