ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МСДЦ "ДАКО ДАКОВСКИ"
ЗА ПЕРИОДА 1 НОЕМВРИ 2008 - 1 НОЕМВРИ 2009 г.

 

Завършилите в края на 2007 г. разработки на подпрограмите “Приятели на армията” и “Основи на безопасния живот” през 2008 г. навлязоха в етап на практическо внедряване в дейността на МО и МВР. Предложенията на МСДЦ “Д. Даковски” за 18-месечна адаптация на програмите в рамките на тези ведомства чрез създаване на няколко моделни клуба и масовизация след това формално бяха приети, но работата се прекъсва няколко пъти поради структурни и други промени в споменатите министерства. Допълнителни затруднения възникнаха от липсата на готовност в МОН като основна образователна институция да поеме общата координация на тези програми с другите министерства. Тъй като създадените работни модели за работа по “Приятели на армията” и “Основи на безопасния живот” бяха отдавна в завършен вид, в късната есен на 2008 г. започна подготовка за довършване на подпрограмите “Лична творческа лаборатория”, “Гора за всички” и “България – кръстопът на цивилизациите”. Те бяха предвидени съответно за Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН), Държавна агенция по горите и Министерство на културата (МК).

Учебният център на МСДЦ “Д. Даковски”във Варна продължи работа с намален капацитет до 10 – 12%. При нужда от по – многобройни групи ученици, ръководството на другата пилотна организация СУБ “В. Левски” – гр. Стрелча пое ангажимент да осигурява необходимия контингент. След необходимата предварителна кореспонденция със съответните институции се започнаха разработки и консултации с няколко регионални дирекции по горите, подразделения на МК и регионални исторически музеи, образователни експерти, общински дирекции и др. Специално се проучваха специфичните особености в различните области на страната и се правеше проучване на детските и младежките контингенти по места. Активисти на МСДЦ анкетираха ученици на възраст от 12 до 18 години. Интересът към комплексните програми нарастваше. Същевременно се наблюдаваше масов скептицизъм, че би могло да се организира такава дейност в училище. Преподаватели и ученици имаха лош опит от безсмислени проекти и формални дейности. Във Варна пред областния управител се постави въпроса за разширение на учебните полигони, но въпросът не се придвижи и при следващата областна администрация. Със Социалната агенция на МО бяха обсъдени кандидатурите на някои военни имоти с отпаднали функции за евентуално превръщане в полифункционални бази съвместно с общините.

След участие в рутинните общински мероприятия на община Варна с неправителствените организации в района през март започнаха преговорите и пряката подготовка по лятната кампания за 2009 г. Главните мероприятия се планираха за провеждане в Русенска, Добричка, Бургаска и Софийска област. От МВР беше осигурено съдействие на дирекциите на ПБС в споменатите области, както и в Пловдивско и др. места. Това бе необходимо за раздела “Превенция на горските пожари” към програмата “Гора за всички”. В предходните години в седем области пожарните служби съдействаха в рамките на подпрограма “Основи на безопасния живот” и съвместната дейност се развиваше безпроблемно.

Във военни поделения в Русе и Бургас бяха организирани военизирани лагери за обмяна на опит по “Приятели на армията” със СУБ “В. Левски”, като се осигури школниците от този учебен батальон да участват в експерименталната работа по “Гора за всички” и останалите подпрограми за 2009 г. с участие на МСДЦ се учредиха спортни клубове по модерен петобой и езда с нови програми по ОФП. Една мрежа от спортни клубове може да партнира много добре за развиване на комплексни програми в малки селища и общини.

От 30 май до 5 юни екипи на МСДЦ “Д. Даковски” посетиха местата за основни мероприятия на Лятна кампания 2009. В областите Русе, Добрич, Бургас и София беше извършена организационна подготовка с партниращите институции и подготовка на обекти и терени за работа на групите през периода юли – септември 2009 г. Особено подпрограмата “Гора за всички” изискваше участие на повече хора. По същата програма се подготвяха и две експериментални бригади за студенти в ловните стопанства “Лъгът” и “Ропотамо”.

През целия период успоредно с плановите мероприятия се изготвяха и разпространяваха диплянки, плакати, билбордове и други рекламни материали, посветени на основаването на МСДЦ “Д. Даковски” като детска организация през 1964 г. Интересни срещи и разговори между представители на различни поколения участници в дейността на МСДЦ привличаха с темите и интересните дискусии и голям брой учащи, необхванати в системни мероприятия. В отговор на призива на държавното ръководство за повсеместни икономии бяхa отложени големите юбилейни мероприятия след 10 октомври 2009 г. Започна се план – програма за мероприятия по 50 годишния юбилей на организацията с финал през 2014 г.

Политическите промени през 2009 г. наложиха промени в структурите на МО, МВР и другите заинтересовани министерства. Това доведе до още забавяне на започнали вече процеси по адаптация и внедряване на изработените програми и работни модели в системата на МОМН, МО, МВР, МФВС и МК. Въпреки организационните и финансови трудности само ДАГ и най вече МВР оказаха адекватно съдействие чрез структурите си в седем области на страната. Това позволява още през 2010 г. да се започнат масовите обучения и лагери в рамките на тези ведомства.

Макар и да работеше с около 10% о капацитета си учебния център на МСДЦ в комплекса “Фанагория” гр. Варна работеше съвместно със спортни клубове, “Багатур” и други организации. Събрано бе и голямо количество учебна литература за учредяване на специална библиотека, която да обслужва работата по комплексните програми. С оглед новите работни формати през 2010 г. Учебния център прекрати работа през есента. Имуществата на Центъра бяха прехвърлени в специалния склад в под. 26870 – Варна. Планира се след надлежните ремонти и преработка тук да се създаде регионален фондови склад за осигуряване на “Приятели на армията” и други програми.

Към края на август 2009 г. започна съсредоточаване на участниците в най големите мероприятия за 2009 г., които трябваше да се проведат в област Бургас. В демонстрационни покази на спасителни операции, хуманитарна помощ и антитерористични действия освен контингенти от СУБ “Васил Левски” и МСДЦ “Д. Даковски” бяха ангажирани поделения от Сухопътни войски и Военноморски сили, Гражданска защита, полиция, жандармерия, БЧК и др. Малко преди започване на основните демонстрации новият министър Н. Младенов отмени редица учения поради наложителни икономии. След оттегляне на военните поделения бяха проведени само някои от съпътващите мероприятия, най-вече от подпрограмите “Гора за всички” и “България – кръстопът на цивилизациите”. Експерименталното им прилагане през следващата година налагаше да се извърши обемна предварителна подготовка.

По подпрограма “Приятели на армията” се проведе и учебен сбор в София под ръководството на МО предимно с участници от СУБ “В. Левски”. Проявата бе част от мероприятията за разяснение политиката по сигурността в страните от НАТО и Европейски съюз.

Също през октомври МСДЦ “Д. Даковски” интензифицира и разработките по програмата на МОНМ – “Лична творческа лаборатория”. Методическите и организационни особености бяха главно в това, че се налагаше сложно съгласуване на индивидуални и колективни занимания и постоянна обратна връзка с всеки от обучаемите. Където беше възможно се експериментира партньорското включване на специалисти от МСДЦ в работата на ученическите колективи в разработка на проекти в рамките на учебния план и занимания в училище. В тази насока се очаква сериозно развитие в близко бъдеще.

Едновременно с логистичната подготовка за следващата година се подготви кореспонденция с новите ръководства на МОНМ, МО, МВР, МК, МФВС, с предложения по съвместна дейност за внедряване на работни модели и програми в работата на всяко министерство според спецификата му. За начало се предлагаха няколко пилотни структури, които с дейността си да популяризират комплексните програми и атрактивни занимания с цел бъдещото им масовизиране.