ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МСДЦ "ДАКО ДАКОВСКИ"
ЗА ПЕРИОДА 1 НОЕМВРИ 2010 - 31 ОКТОМВРИ 2011 г.

 

Последните два месеца на 2010 г. преминаха в изпълнение на обичайните за есенно-зимния сезон дейности по инвентаризация на складовете, ремонти на бази и имущества. Развитието на комплексните програми от 2010 г. и започването на нови такива все по-остро поставяше въпроса за нова многофункционална база в гр. Варна. По този повод се проведе на 11 ноември среща с областния управител на Варна и неговия екип. В делегацията на МСДЦ „Д.Даковски” участваха и представители на Военноморския клуб, Съюза на военноинвалидите, педагози, журналисти и общественици. Предложението на МСДЦ за предоставяне от МО на Областна Администрация – Варна на два военни имота с отпаднали функции за учебно-тренировъчни бази се прие  ентусиазирано. Скоро след това Областен управител Д. Симеонов подписа и изпрати в МО съвместно искане за споменатите военни имоти. Освен твърдо гарантираното ползване на базата само  за младежки дейности военните имоти оставаха като собственост на  МО и се изключваше възможността да послужат за други цели в по-късен етап. При това бившите военни райони влизаха в схема на действащи поделения на армията,  Гражданска защита и Пожарна безопасност, заангажирани от години в съвместни дейности на МСДЦ „Д. Даковски”

Продължаваше тясното взаимодействие със СУБ „В.Левски”. Бяха изпратени съвместно писма до МО и МВР за мероприятията през 2011 г. Намеренията за изграждане на обща база в гр. Стрелча оставаха актуални, но трябваше да се изчака смяната на кметския екип и да се преодолеят бюрократични пречки с европейски програми за финансиране. Обменът на специалисти методически разработки, съвместни издания и мероприятия продължаваше. Основната съвместна програма на МСДЦ и СУБ оставаше „Приятели на армията”. Пълната готовност за внедряването като съвместна програма за МОМН, МО и МВР трудно преодоляваше липсата на координация между държавните институции.

През месец ноември бяха договорени с фирми – спонсори ремонти на новите бази. Особено районите на бивши поделения на МО бяха в доста запуснат вид, а трябваше много бързо да влязат в експлоатация. Освен за област Варна в МО бяха изпратени предложения за създаване към програма „Приятели на армията” на учебни центрове в седем области на страната. Местата и районите бяха набелязани по време на летните кампании през последните четири години. Структурата на учебните центрове се разработи в зависимост от това дали се отнася за действащи поделения, военни поделения с прилежащи към тях нефункциониращи части, или райони с изцяло отпаднали военни функции. Главният учебен център се планираше за гр. София, като към него се създаде и мобилна група за бързо предислоциране в различни области според възникналите нужди /обучение, показни занятия, военно-исторически демонстрации и др./ Едновременно с това се провеждаше есенната инвентаризация на складовете и текущите ремонти на вещеви имущества.

През декември 2010 г. в МВР и МО бяха внесени допълнителни предложения за мероприятия по „Основи на безопасния живот” и „Приятели на армията”. МСДЦ „Д. Даковски” взе и експертно участие в разработките на възобновеното военно обучение и по мероприятия с учащите. В първа част на юбилейното издание на книга за историята на СУБ ”В. Левски” беше включен раздел за съвместната работа с МСДЦ.

Продължаваха разработките и действията по останалите програми. Освен обмяната на опит с природозащитници от Германия, Дания, Австрия и Холандия се провеждаха контрол на популацията на безстопанствени животни и осиновяването им в чужбина. С няколко месеца се отложи откриването на програма „Гора за всички” поради структурни реорганизации в горското ведомство. Времето беше използвано за допълнителни разработки на подпрограмата за борба с горските пожари.

Липсата на изчистена концепция за новото военно обучение наложи допълнителни дебати в МО, МОМН и МВР с участие на медии, неправителствени организации и граждани. В първото тримесечие на 2011 г. постепенно се очерта приемлив модел, но остана открит въпроса за участието на СУБ „В.Левски” и МСДЦ „Д.Даковски” като пилотни организации и „Приятели на армията” като извънкласна дейност на военното обучение. Неоценима помощ бе оказана от военно патриотичните съюзи на резервистите и други обществени организации. МСДЦ взе участие и в тържествата за годишнината от Априлското въстание в Панагюрище и юбилея на СУБ „В.Левски”.

От 10 май 2011 г. започна лятната кампания по природозащитните дейности в съчетание с мероприятията по изучаване и опазване на културно-историческото наследство. За област Русе, където обектите по тези дейности се намираха в едни и същи райони, работеше общ екип от Варна и Русе. С помощта на местното сдружение „Силводом” започнаха контакти със сродни организации в Румъния за организиране на съвместни дейности. През цялата година вървяха мероприятия в чест на 50 годишнината от създаване на сдружението през 1961 г. първоначално под името „Дружество на младите археолози”. Работеше се и за традиционното участие в Римския фестивал в гр. Свищов. С участие на общината и множество местни ентусиасти в Свищов се създадоха много добри условия за изява и на специализирани във военноисторическите въстановки организации като „Чигот”, „Традиция”, „Онгъл” и др.

През цялото лято продължаваха контактите с МО и МВР по разработка на съвместни дейности в различните програми. Осъзната бе нуждата от създаване на работни групи от институциите и НПО за успешното внедряване на натрупания до момента опит в работата с учащите.

Направени бяха и първите конкретни стъпки. На 8 август в съвместно писмо до Министъра на МВР, СУБ и МСДЦ предложиха „Основи на безопасния живот” като национална програма за МВР в цялата страна с включване в нея на отрядите „Млад огнеборец” и „Млад спасител”. Вероятно поради неясното разпределение на дейности и задължения с другите участващи институции МВР отговори, че и занапред ще участвува в предварително съгласувани кампании и отделни мероприятия, но не пое развиването на ОБЖ като своя програма.

На 23 август в Русе се проведоха традиционните срещи с румънски съратници и симпатизанти. Договориха се проучвания и подготовка за съвместна работа по комплексните програми на МСДЦ „Д.Даковски” и в Румъния. Добрите традиции от миналото с българо-румънския клуб „Меридиан 2050” подпомогнаха допълнително това начинание. Не се налагаше да се започва съвсем отначало и се улесняваше необходимата адаптация и сработване. Посредничеството от българска страна се осъществяваше от сдружението „Силводом” – Русе.

Като първопроходец в обучението по превенция на деца със специални нужди МСДЦ „Д. Даковски” през 2002 г. реализира програма за обучение на деца с детска церебрална парализа /ДЦП/ . По този повод от сдружение „Вижън” бе предложена съвместна дейност за месец ноември. В началото щеше да се проведе курс по превенция и безопасност с деца и родители. Под егидата на Агенцията за социално развитие щяха да се развият и други дейности като хипотерапия, таласотерапия и др.

В началото на септември започна подготовката на превърналото се в традиция комплексно учение по Черноморието – този път с название „Безопасни брегове 2011”. Както и в други години освен средношколци от СУБ „В.Левски” и МСДЦ „Д.Даковски” участие вземаха поделения на МО, полиция, жандармерия, Гражданска защита, Гранична полиция и др. Сложните задачи от областта на природни бедствия, антитероризъм, радиационна и екологична безопасност налагаха голяма предварителна подготовка на личния състав, техниката и необходимите имущества.

Огледани бяха крайбрежните райони южно от Бургас, където щяха да бъдат разгърнати силите и средствата. Решаващо беше участието на Щаба на отбраната при МО, наследник на бившия Генерален щаб на БА. Впоследствие се оказа, че организационните и материални възможности са по-ограничени от тези на ГЩ на БА. Подготовката се проточи във времето, нуждата от допълнителни съгласувания също забавиха провеждането на това учение. В резултат на това през септември вместо комплексно учение от национален мащаб се проведоха няколко локални учения с по-малък ефект.

През септември и октомври се проведе курс по таласотерапия за студенти от МСДЦ. Като допълнителна група бяха включени пенсионери които през последните години активно участваха в дейността.

На 29 септември беше проведена среща с участници от Българската армия във Втората Световна война. Средношколците и студентите от МСДЦ „Д.Даковски” успяха да научат от първоизточника много интересни факти за дейността на българските войски в Югославия и Беломорието. Сложните отношения с четници, усташи, балисти, партизаните на маршал Тито, Германския Вермахт и други сили се разкриваха в живия разказ на участниците в тези събития. Бяха прожектирани тематичните филми „Битката при Неретва” и „Сутеска”.

През октомври и ноември от МСДЦ в Русе бе командирована група за проучвания и контакти, която продължи подготовката за съвместна дейност със „Силводом” и румънски неправителствени организации. Започнаха се проучвания за създаване в София на „Училище за превенция и безопасност” като съвместна инициатива на МСДЦ, СУБ, СГО и МО. Това бе продължение на започнатите през август 2008 г. преговори със Софийска община.