ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МСДЦ "ДАКО ДАКОВСКИ"
ЗА ПЕРИОДА НОЕМВРИ 2011 - ДЕКЕМВРИ 2012 г.

 

През ноември - декември 2011 г. освен рутинните дейности по ремонт и възстановяване на имущества и технически средства продължи и предислокацията на вещеви имущества в новооборудвани складове. Така се избягваше трудното боравене с разпръснати на отдалечени едно от друго места оборотни имущества. Едновременно с това започна участие в екологичните кампании по рециклиране на веригите търговски обекти „Пикадили” и „Май Маркет”. Големи трудности възникнаха при контакти с граждани и служители, които в една или друга степен саботираха кампанията. Потвърди се становището на МСДЦ „Д.Даковски”, че въпреки наличието на голям брой екоорганизации в страната, почти липсва активно екологично възпитание и екологично мислене сред по-голямата част от населението. Същото се установи и при участието в по-кратковременните кампании на Кока-Кола.

На среща с български треньори и спортни деятели, работещи в Германия на 14 декември 2011 г. бяха обсъдени новите клубни форми предложени в община София /СГО, МО, и МВР/ за превенция на учащите чрез спорт. Специалистите бяха единодушни, че спортните многобои от типа „Земя-Вода-Въздух” осигуряват хармонично психофизическо развитие. В съчетание с военно обучение, пожарна и спасителна подготовка, комплексните клубни програми осигуряват изключително ефективна подготовка на подрастващите.

Продължиха дейностите по спасяване и намиране на осиновители за бездомни животни. Освен в България животни бяха изпратени в Холандия, Австрия, Германия, Италия и др. страни. В изпълнението на тези задачи постоянно се осигуряваше съдействие от заинтересовани институции, фондации и неправителствени организации. За Нова година бяха раздадени дарения от дрехи, обувки и храни на материално затруднени семейства.

В началото на 2012 г. се проведе първоначален подбор между студенти в град Варна за комплектоване на експериментална група към програма „Аз съм българче”. Предвиждаше се в последствие най-подходящите студенти да бъдат подготвени за ръководители на ученически групи. Желание да се включат проявиха няколко аспиранти, също така завършили бакалаври и магистри. В рамките на културния отдих обучаемите посетиха на 16 януари моноспектакъла на Н.Урумов във ФКЦ-Варна и няколко филма от програмата на Центъра.

През февруари и март продължиха екологичните кампании, като по местоживеене в няколко области се поставиха проблемите с твърдите битови отпадъци /ТБО/ и съвременни начини за решаването им. Нагледно се оборваше установеното мнение в много общини, че борбата с отпадъците е въпрос само на финансови средства. В предлаганата нова парадигма главни фактори се явяваха съзнанието и природосъобразният живот.

На 25 март отново се проведе среща със спортни деятели от Германия в гр. Варна. Този път бе представен главно конния спорт. Обмени се опит по новостите в коневъдството и конния спорт, хипотерапията и др.

Между 16-29 април с.г. се проведоха разговори с пристигнали от Швеция специалисти в културния обмен. Беше проявен голям интерес към програмите на МСДЦ „Д.Даковски” и СУБ „В.Левски”.
След предварителната обмяна на мнения беше решено през лятото на 2013 г. да се проведе семинар в Созопол и договаряне на съвместни дейности.

На 13 май експертна група направи оглед на районите, в които трябваше да действуват мобилните групи на МСДЦ по програма „Гора за всички”. През периода юни - октомври 2012 г освен картотекирането и природозащитните дейности в горите щеше да се работи по превенция на горски пожари и оценка на състоянието на защитените растителни ии животински видове. Особен интерес представляваше частта от бреговата морска ивица, залесена с гори. Там по особен начин се припокриваха екологични изисквания на ФЕЕЕ ”Син флаг”, „Натура” и др. По време на тази обиколка се появи предложението работата по Южното Черноморие за 2012 г да се съчетае с провеждане на отложения през септември  2009 г. съвместен лагер със СУБ ”В.Левски” във ВМБ-АТИЯ – Бургас.

В края на май и през целия месец юни се проведе подготовка за участие в юбилейния Всебългарски събор в Малая Перешчепина в Украйна, посветен на основателя на Велика България – хан Кубрат. Организиран беше престоят и работата на делегацията на място под ръководството на г-н П. Бегажев. Успоредно с това се подготвяше малък смесен екип от българи и украинци, който да работи в Украйна целогодишно по програмата „Аз съм българче” - подходяща модификация на програмата бе предназначена за украински граждани, които не са етнически българи. С помоща на МСДЦ същия екип подготвяше конен поход до Малая Перешчепина през октомври 2012 г. но той бе отложен за следващата година.

Продължиха и преговорите с МО за създаването на Централна клубна база във военни райони с отпаднала необходимост на 4-ти километър в София. Едновременно се работеше и по разполагането на регионалните учебни центрове на Националната клубна мрежа „Приятели на армията” в Русе, В.Търново, Бургас и други областни градове. Бяха посочени три категории подходящи военни обекти в седем области. Всички обекти бяха няколкократно проучвани през последните 5 години. В почти всички от тях бяха провеждани лагери и експериментални занятия.

Екологичните и рециклиращи дейности бяха ускорени през летния период и най-вече с включването на екип от МСДЦ в българо-американската програма Ресник - Фриймън. Тук бяха включени със свои разработки хора от студентската група. Бяха направени интересни икономически анализи, които имаха потенциал да се развият като сериозни научни разработки.

По искане на районната община в Аспаруховски район на град Варна от експерти на  МСДЦ беше оказана консултантска помощ за създаване на общинска конна база, подобна на тази в град Бургас. Планираше се детска ездова школа и конно патрулиране в парковете.Центърът „Д.Даковски” имаше готовност до подпомогне кадрово и със специални имущества тази инициатива. Поради спешни европроекти, тази инициатива бе отложена за следващата година. Бяха проведени съвещания в Приморско с общинско участие за включване на бъдещата база в асоциация „Универсум”, където освен МСДЦ и СУБ ”В.Левски” заявиха желание да се включат и неправителствени организации, фондации и общини /3 юли 2012/. На 2 юли специалисти от МСДЦ „Д.Даковски” посетиха Бургас за подготовка на съвместния лагер със СУБ „В.Левски” през септември.

Най-важно бе съвещанието в ПБЗН. Там бяха уточнени срокове, задачи и необходимото обезпечаване. Основна роля за септемврийското показно занятие „Безопасни брегове – 2012” щеше да играе службата на ПБЗН в град Созопол. Като резервна база със средства на бившата служба ГЗ  бе предвиден палатъчен лагер в буферната зона на Атанасовското езеро.

Във Варна през цялото лято продължаваше работата с групата от пенсионери набрана предимно от запасни армейски чинове. Те по време на кампаниите бяха включвани като спомагателен команден състав. На 25 юли на групата бяха раздадени безвъзмездно униформени и цивилни облекла от наскоро ликвидиран оборотен склад на МСДЦ. На другия ден се проведе заключителния семинар на тема „Пенсионерът и обществените инициативи” с обсъждане на филма „Внимателно бабо”. Поради участие на актива на МСДЦ в полеви занятия и лагери след 28 юли занятията с пенсионерите бяха прекратени до есента.

На 29 юли екип на МСДЦ „Д.Даковски” с експериментална цел откриха 2 временни центъра по таласотерапия. Целта беше да се провери пълноценно ли се използува морелечението от почиващите по Северното Черноморие. Оказа се, че отделни дейности са слабо познати, но все пак се търсят. Като цяло обаче хората не са запознати с лечебните възможности на морето и плажовете. Изненадващо добронамерени се оказаха обслужващите звена край морето – водноспасителни служби, медицински пунктове, масажисти, аниматори и т.н. Те бързо се ориентираха колко полезно е за развитието на туризма ако почиващите са запознати с основите на таласотерапията. Същата съчетана с дейностите на МСДЦ по естетизация на туристическите обекти и подобряване на атрактивните им характеристики, разкрива нови хоризонти в морския туризъм.

На 1 август започна подготовка за съвместния лагер в обл. Бургас на СУБ „В.Левски” и МСДЦ ”Д.Даковски”. Тъй като основните под програми на МСДЦ за лятната кампания  2012 бяха „Гора за всички” и „Основи на Безопасния Живот” /ОБЖ/  личния състав бе разпределен в мобилни групи, обслужващи определени райони. За Южното Черноморие мобилната група под ръководството на гл. организатор на МСДЦ - З. Пенева трябваше да организира и съвместния лагер във Военоморска база Атия /южно от град Бургас/.
Този лагер и съпътствуващите го демонстративни дейности и показни занятия беше отменен през август 2009 г. от министър Ник. Младенов. Така с тригодишно закъснение през първата половина на септември 2012 г. във ВМБ – Атия щяха да се проведат мероприятия от спряната временно програма „Приятели на армията”.

На 23 август се завърна от Румъния ръководителят на сдружение „Силводом” /Русе/, което работеше също като СУБ съвместно с МСДЦ „Д.Даковски”. С румънски партньри се направи предварително съгласуване за посрещане на планирания конен поход до гробницата на хан Кубрат. Изнасянето през последните месеци на партниращи конезаводи  и ездови бази във вътрешността на Румъния създаваше някои допълнителни затруднения. Във връзка с похода имаше обсъждане на медийното осигуряване, набавяне на коне, фуражи, амуниция и др. В подготовката се включи и гостуващата група от гр. Минск. За придвижването на конния поход по цялото трасе трябваше да има станции за почивка, попълване на запасите и извършване на различни планови дейности. Същевременно в курортите „Св. Константин и Елена” и Албена продължаваха започнатите през м. юли инициативи.

След 25 август с Началника на отбраната в МО /ген.С.Симеонов/ бяха направени последни уточнения кои поделения и каква материална част ще се използуват за занятията и демонстрациите във ВМБ – Атия. Командирът на СУБ „В.Левски” ангажира специални сили от МВР- Бургас, структури на СОСЗР, и др. Провежданите от 2005 г. лагери на МСДЦ „Д.Даковски” в изпълнение на програмата „Приятели на армията” в обл. Бургас вече бяха създали навици за взаимодействие между различни структури и това много улесняваше нещата.

В постоянна връзка с останалите членове на мобилната си група и с останалите групи, работещи по другите програми на 8 септември управителят на МСДЦ – Т. Симеонов и организаторите З.Пенева и М.Маркова внесоха във ВМБ – Атия някои необходими имущества и консумативи. С постоянното и добронамерено съдействие на всички служещи във военоморската база бяха подготвени учебни и спални помещения, кухни, столови и всичко останало за нормалното функциониране на лагера от следващия ден. По предварително споразумение  между СУБ и МСДЦ разходите за храна, консумативи, командировъчни и др. осигуряване се поемаха от Центъра „Д.Даковски”. Пътните разходи до Бургас и обратно бяха за сметка на СУБ „В.Левски”. От под. 48940 /гр.Бургас/ се осигуряваше ежедневно необходимият транспорт.

На 9 септември пристигна основната група от СУБ „В.Левски”. Почти веднага след настаняването започнаха планираните занятия поради ограниченото време за провеждането им. Теоретичните уводни курсове бяха: „Автотренинг”, „Холистична методика на програма „Аз съм българче”, „Теория и методика на спортната тренировка”, „Превенция и гасене на горски пожари”, „Основи на безопасния живот”, „Кинообразование”. В практическите занятия бяха включени кръгова тренировка от многобоя „Земя-Вода-Въздух”,  плуване и водно спасяване, гребане и ветроходство, противопожарна подготовка и първа помощ, таласотерапия. Особено атрактивни за обучаемите бяха военизираните игри „Проследяване и залавяне на терористична група” и „Тактически морски десант на необорудван бряг”. Подразделението „Млад командос” участвува в занятия на спецотряда на  МВР в Бургас.

На 10 септември в лична среща с командира на ВМБ – Атия – комодор Петев ръководителите М. Неделев и Т.Симеонов направиха последни уточнения по текущите занятия, предоставяне на инструктори и материална база, посещенията на бойни кораби и провеждането на демонстрационното учение „Съвместни усилия- „Безопасни брегове, 2012 г”. Комодор Петев даде висока оценка за работата на СУБ „В.Левски” и МСДЦ „Д.Даковски” в програма „Приятели на армията”. Той изрично подчерта, че двете организации запълват един дългогодишен вакуум във военно-патриотичното възпитание.

С образователна цел ежедневно се посещаваха обекти извън ВМБ – Атия. В Слънчев бряг, Созопол и Приморско лагеристите почистваха организирано важни райони прилежащи на туристическите обекти там. Ограниченото време не позволи да се работи по естетизация на обекти и повишаване на атрактивните им характеристики, но с ръководствата по места се направиха уговорки за следващата 2013 г. Екологичните дейности продължиха и в буферната зона на резерват Атанасовско езеро. По специални каталози на „Син флаг” се издирваха защитени редки растения, правеше се оценка и обезопасяване на обекти.

Кинообразованието като основна учебна форма в МСДЦ „Д.Даковски” включваше прожекции на филми, анализи и   обсъждания. На следващата степен обучаемите се занимаваха с кинодраматургия и заснимане на собствени филми. За това не беше предвидено учебно време за този лагер.

Незабравими останаха за учениците посещенията на бойната фрегата „Дръзки”, Замъка в с. Равадиново, участието в празника на ПБЗН в Бургас и много други.

Върховно изпитание за обучаемите беше демонстрационното занятие „Съвместни усилия – „Безопасни брегове – 2012 г.” в СОУ  „Кирил и Методий” в град Созопол. Активна помощ оказаха ресорните служби и кметът на община Созопол. Директорката на СОУ г-жа Щерионова и целият учителски колектив и помощен персонал взимаха участие в репетициите и показа на 14 септември сутринта. Освен основната тема „Освобождаване на заложници в училище” /с оттегляне на терористите по море/, бяха показани извеждане на защитени свидетели, справяне с улични безредици, спасяване на хора в горяща сграда и др. В отличен синхрон с охранителна полиция, пожарникари, спасители, екип на БОП и военослужещи и група от БЧК учениците от СУБ „В.Левски” изпълняваха задачите си. Те заслужено получиха овации от присъствуващите граждани. Специални поздравления към участниците отправиха в обръщенията си комодор Петев и генерал Джелебов  от СОСЗР. Бяха раздадени грамоти от Председателя на СОСЗР ген.лейтенант Ст.Топалов и военния министър А.Ангелов.

Екипът на МСДЦ остана допълнително във ВМБ - Атия след заминаването на групата от СУБ за някои довършителни дейности в региона.

На 28 септември по предварително споразумение със СУБ ”В.Левски" от МСДЦ беше изпратено писмено предложение до ген. Топалов в СОСЗР в бъдеще Съюзът да се заеме  с развиване на програма „Приятели на армията”. В предходните години МО не съумя да развие адекватно нито програмата, нито дълго подготвяното военно обучение.

В края на лятото МСДЦ поднови екологичните дейности по рециклиране на ТБО. Отново трябваше активистите да се борят с липсатана екокултура и неориентирани в проблемите на ТБО ръководители на всички равнища. В мероприятията се включи и пенсионерската група. По традиция се проведе автопоход по крайбрежието на 11 ноември. В същия ден приключи работата си и комисията по огледа на новите оборотни складове. Едва сега вече можеше да се заделят имущества за похода в Украйна. Желанието на инициаторите да пътуват на коне в късната есен и началото на зимата водеше до големи рискове според експертите. Поради нуждата от още подготовка на украинска територия, походът бе отложен за следващата година.

На 12 декември се проведе Общото събрание на МСДЦ ”Д.Даковски”. Като основна задача за 2013 г. се очерта създаването на национална клубна система за разпространението на комплексната програма „Аз съм българче”.