ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МСДЦ "ДАКО ДАКОВСКИ"
ЗА ПЕРИОДА НОЕМВРИ 2012 - ДЕКЕМВРИ 2013 г.

 

След възобновяването на летните кампании по програма „Приятели на армията” през лятото на 2012 г съвместно със СУБ „В. Левски” и други организации и ведомства ръководството на МСДЦ „Д. Даковски” направи някои промени в приоритетните дейности на Центъра. Рестартирането на „Приятели на армията” трябваше да продължи в тясна връзка с програмите „Основи на безопасния живот” и „Лична творческа лаборатория” – други основни части на рамковата програма за личностно развитие „Аз съм българче”. Освен това предстоеше 50-годишният юбилей на Центъра през 2014 г., а това бе свързано с важни популяризаторски и представителни мероприятия. Друг приоритет бе договорирането на съвместната дейност по ”Аз съм българче” със заинтересованите министерства като МОМН, МО, МВР, МЗХ, МФВС и др. Някои от тях през годините участваха доста активно, обаче само за провеждане на отделни мероприятия, без да се заинтересуват от разработка на нови форми за съвместна дългосрочна работа.

Бавно, с доста трудности се натрупа огромен опит и от програмите се заинтересуваха подразделения на споменатите ведомства, местни администрации и обществени организации. Особено място зае от 2012 г. Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва /СОСЗР/ с председател ген. лейтенант Стоян Топалов. Той лично следеше работата на МСДЦ и СУБ „В. Левски” по „Приятели на армията”. От друга страна основният девиз „Универсалната личност – наша цел” беше тясно свързан с образователните и възпитателните усилия на всички институции. С включването на СОСЗР се заздрави обществено-държавният характер на дейността и се затвори кръгът „деца - военнослужещи - резервисти”. Тази отлична основа за военно патриотично възпитание и личностно развитие на подрастващите можеше да обедини по ефективен начин работата на всички участници. Всяко ведомство и организация можеше по-резултатно и с минимални разходи да решава задачите си в работата с учащите.

Изхождайки от тези съображения МСДЦ ”Д. Даковски” съвместно със СУБ ”В. Левски” внесе предложение в ЦС на СОСЗР за дългосрочна програма „Приятели на армията и МВР” с развитие на обществено-държавен принцип. По указание на ген. Топалов от 21 януари 2012 г се започна изработване на официално предложение съвместно с областното ръководство на СОСЗР-Варна, което вече в напълно завършен вид щеше да бъде представено на Националния конгрес на СОСЗР през пролетта на 2013 г.

Текущата работа на МСДЦ ”Д. Даковски” и тази година не включваше набиране на ученици за „Приятели на армията” понеже моделът на програмата беше напълно завършен и подготвен за масово внедряване още през 2008/2009 година. Решено беше да се оказва помощ за лятното обучение на школници от СУБ ”В. Левски” както през 2012 г. МСДЦ насочи усилията си в разработка на програмите „Гора за всички”, „Безопасност на крайбрежните райони” и „Лична творческа лаборатория”. Предвиждаше се сериозно участие на МЗХ и поделенията му Изпълнителна агенция по горите, Регионални дирекции на горите и горските стопанства. Основен приоритет на 2013 г остана превенцията и гасенето на горски пожари. През зимата започна планиране на необходимите сили и средства за занятията и демонстрациите по ”Безопасност на крайбрежните райони” в областите предвидени за лагеруване.

На 11 април 2013 г в София започна Националния конгрес на СОСЗР. Там о.р. подполковник Михаил Неделев /командир на СУБ”В.Левски”/ прочете пред делегатите предложението, съставено от МСДЦ, СУБ и областното ръководство на СОСЗР – Варна за създаване на единна мрежа от клубове „Приятели на армията и МВР” под ръководството на СОСЗР. Общото гласуване подкрепи инициативата и тя влезе в годишния план на Съюза. МСДЦ ”Д. Даковски” целогодишно продължаваше екологичните и природозащитните си дейности. На 13 април във Варна се проведе работна среща с участие на български фондации и холандска делегация на природозащитници. Поради големият интерес на чужденците към постиженията на МСДЦ ”Д. Даковски” отделно се проведе втора среща с представители на Центъра. Успешно продължаваха кампаниите по рециклиране с големи търговски вериги като „Май Маркет”, „Пикадили” и др. Почти на всяко тримесечие МСДЦ раздаваше на нуждаещи се дрехи, храни и предмети от първа необходимост. Периодично се изпращаха за осиновяване в чужбина предварително профилактирани и адаптирани животни. Някои от тях преминаваха специални курсове на лечение понякога продължаващи и след осиновяването им. Определени животни се използваха при провеждане на лагери и занятия над 48 часа, за да свикват учащите да се грижат за тях. На 28 юни 2013г се проведе втора работна среща – този път с делегация от Германия. Постигнато бе споразумение за интегриран автотранспорт, който да осигури предаването на животните в най-кратък срок на приемащите ги семейства.

Тези и други ангажименти не позволиха на ръководителите от СУБ ”В.Левски „ и МСДЦ”Д.Даковски” лично да присъстват на конференцията на 28 юни, организирана от СОСЗР – Бургас. Своевременно беше изпратено общо писмено изложение по разглежданите проблеми. Особено в частта за подготовка на кадети МСДЦ имаше натрупан опит от съвместната работа с Международното училище по безопасност /гр.Тула - РФ/ Отвореният характер на комплексната рамкова програма „Аз съм българче" позволяваше тя да се превърне в теоретична и експериментално потвърдена от практиката основа за масови обучения на подрастващите.

От началото на юни 2013г започна и подготовката на лагерите по места за лятната кампания. От страна на МСДЦ участваха пълнолетни хора организирани в мобилни групи от по десетина души всяка. Това улесняваше обезпечаването и провеждането на мероприятията, но често възникваха проблеми и нужда от по-голям брой хора. Определена беше и мобилна група за осигуряване на Лятната школа по превенция на МСДЦ”Д.Даковски”, част от която бяха планираните лагери в Русе и Бургас. Планираше се обучение на школници от СУБ ”В. Левски”, които и през следващите години да работят в екипите на МСДЦ. Заради тях учебната програма беше разширена, за да се развива до колкото е възможно и „Приятели на армията”. Така при евентуално рестартиране на програмата, можеше да се разчита на подготвен контингент от младши командири.

Тенденцията беше Лятната школа по превенция да прерасне в целогодишно действаща школа в рамките на програма „Аз съм българче”. Създадените добри традиции на взаимодействие с Гражданска защита Пожарна безопасност, Гранична и Охранителна полиция, специални сили на МВР и военни формирования в цялата страна в голяма степен улесняваха работата на СУБ и МСДЦ в тази насока. През юли 2013 г. от МСДЦ бе изпратен организатор за обмяна на опит в района на действие на СУБ „В. Левски” /градовете Панагюрище и Стрелча/. Няколкоседмичната му работа постави добра основа за участието на СУБ в лагера в гр.Русе в края на м. юли.

Едновременно с текущите мероприятия се извършваше и снабдяване на мобилните групи, работещи в 5 области. Все пак основен приоритет оставаше обезпечаването на по-масовите лагери със СУБ”В.Левски” в Русе и в Бургас. Работата на групите в горски терени по програма „Гора за всички” беше свързана с много трудности и за успешното решаване на задачите изключително полезна бе помощта на горските дирекции и стопанства, както и поделенията на ПБЗН при МВР.

От 7 юли МСДЦ започна практически семинар от програмата „Безопасност на крайбрежните райони” първо в област Добрич. Обект на внимание бяха на първо място морските курорти на областта и прилежащите им територии. Занятията продължиха в град Варна. Проведените големи учения на 11 и 12 юли за посрещане и обслужване на големи бежански потоци през морската граница, с участието на армейски формирования, МВР БЧК и други ведомства станаха навременен акцент в семинара. Предвид на усилващият се бежански наплив още през пролетта бяха заложени подходящи мероприятия и в демонстрационните учения в гр. Русе и Бургас. По единодушно мнение на експертите програмите на МСДЦ ”Д. Даковски” и СУБ ”В. Левски” много ефективно съчетаваха общовойсковата подготовка с обученията за действие при бедствия, аварии, тероризъм, масови безредици и други извънредни ситуации.

По предложение на участници в семинара и занятията по превенция от Димитровград се проведе извънредно Общо събрание на МСДЦ на 4 юли 2013 г. С решение на ОС се учреди филиал на МСДЦ ”Д. Даковски” в Димитровград с ръководител Жоро Влахов. Допълнителните методически занятия и консултации осигуриха минималните знания и умения за първите ръководители и активисти. Веднага започна подготовката и за участие в мероприятията и лагерите през следващата 2014 г. Едновременно започна и профилактика и разширение на складовите площи за обслужване на разширяващите се дейности по „Аз съм българче” и останалите програми. Във ф. 34 410-21 на ВМС беше предоставен със заповед на Началника на отбраната специално оборудван вещеви склад. Уточняваше се разширение на някои складове в райони с отпаднала необходимост.

На 27 юли групата от МСДЦ за лагера в Русе натовари необходимите имущества и оборудване. След разнасянето на екипировка и продукти за групите в северозападното направление на 28 юли командирът на в. ф. 32420-Русе лично посрещна и настани първите лагеристи. До вечерта на същия ден пристигнаха школниците от СУБ ”В. Левски” и др. участници. Проведе се другарска среща с ръководителите на сдружение „Силводом”, които от дълго време участваха във всички програми и имаха собствен принос в теорията и практиката на спортно-демонстративното движение. Заедно с други русенски симпатизанти те напълно споделяха девиза на МСДЦ ”Д. Даковски”: „Универсалната личност е нашата цел”.

На 29 юли /понеделник/ във в.ф. 32420 командирът подполковник П. Димов проведе съвещание с участие на офицери, началника на Военното окръжие, началника на ПБЗН, други русенски институции и лагерното ръководство. Предварително изготвената от подп. Димов учебна програма за лагера беше съгласувана с възможностите и ангажиментите на всички участници. Предвид на повсеместните ни трудности в страната с междуведомствената координация мероприятията по програма „Аз съм българче” винаги са били отличен пример за ефективно съгласуване интересите на участващите институции, ведомства и обществени организации. По въпроса за въвеждането в училищата на държавно военно обучение от есента на 2013г. всички участници в съвещанието бяха единодушни, че несполучливо подбраните теми, съвсем малкото часове и пълната липса на онагледяване и практически занимания превръщат обучението само в безполезна тежест за учениците. От друга страна по непонятни причини богатият опит и моделите за военно обучение на СУБ ”В. Левски” в градовете Панагюрище и Стрелча оставаше извън вниманието на военното и образователното министерства. Неведнъж през годините учениците от батальон „В. Левски” бяха показвани с обучения и демонстрации по всички медии, особено по БНТ и Военния тв канал. Тяхната методика би обогатила много успешно сегашната прекалено скромна програма за военно обучение в 9-ти и 10-ти клас. Ако опитът на СУБ и МСДЦ се приложат по-смело в голяма степен ще се повиши атрактивността на заниманията и ще се подпомогне професионалното ориентиран към БА. Досегашната работа по „Приятели на армията” освен това доказва, че военното обучение трябва да се изнесе от училищните кабинети и да се свърже с интересите на съвременната млада личност.

Занятията с учениците настанени във ф.32420 започнаха интензивно още от първия ден. Обикновено през втората половина на деня занятията се провеждаха извън военния район. Така например Гранична полиция обучаваше школниците на български и румънски ГКПП, екипи на ГП демонстрираха проверки и задържане на временни КП в 30 километровата зона. На специални презентации школниците работиха с най-модерна техника за наблюдение и контрол. Всеки се запозна с апаратурата за установяване автентичността на документи за самоличност, системата за издирване и др. Специални занятия запознаха учениците с опасностите от трафика на хора и как да се предпазват от сутеньори, вербовчици на незаконни работници и други измами.

Военното обучение в 32420 започна с презентация на подп. Димов за поделението - наследник на славната пета Дунавска дивизия. Часовете се провеждаха от подп. Димов и другите офицери според специалностите им. Обучението имаше предимно методически характер с цел учениците да са пом. инструктори в по-масовия основен лагер в Бургас. За тази цел се провеждаха ежедневни разбори и доклади – изключително полезни за обучаемите. Ежедневието протичаше по устав – от сутрешната физзарядка, развод и вдигане на знамето до вечерната проверка. Истинският интерес към обучението и военната професия възникваше в ежедневните дейности и общуването с кадровите военнослужещи. Те без изключение се проявиха като добри наставници. Всяка вечер началник лагера Т. Симеонов в качеството си и на регионален комисар на Международното училище по безопасност приемаше доклади и съобщения от действащи в региона групи от МСДЦ и от Силводом.

Обучението по превенция в рамките на програма ОБЖ беше задължителен елемент на военното обучение, а най-силно застъпено беше в заниманията с ПБЗН. Учебният процес се улесняваше от обединените наскоро пожарни и спасителни служби на Гр. Защита. Регионалният началник на ПБЗН ст.комисар Д.Павлов лично ръководеше повечето занятия. Съвместно с ПБЗН, горска полиция и специалисти от РДГ и Северно централното ДП на МЗХ и Изп. Агенция по горите на терен обучаемите усвояваха превенция и гасене на горски пожари. Като основно ръководство бяха използувани съвместните оперативни планове на двете ведомства. Спазваха се най-разнообразни изисквания като например да не се смущава дивеча през размножителния период и т.н.

На 31 юли в 32420 се проведе демонстрационно учение за противодействие на терористи, взели заложници. Участваха Охранителна полиция и специални сили на ОДП-Русе, ПБЗН, военнослужещи и школници. От командира подп. П.Димов бе обявен „Ден на отворените врати” и това привлече много граждани. Публиката бурно аплодира майсторските изпълнения на различните екипи. Накрая имаше поздравления от общината, Военното окръжие, СОСЗР и др. Бяха обсъдени възможностите за създаване на Регионален учебен център за бъдещите структури на „Приятели на армията”с използуване граничещите с ф.32420 райони с отпаднала необходимост. Като бъдещи партньори в клубове „Приятели на армията” членовете на ръководството на СОСЗР – Русе активно подпомагаха всички дейности. От значение бяха и отдавнашното взаимодействие със СУБ ”В. Левски”, чиито командир подполк. М. Неделев бе изявен член на Съюза, както и кампаниите на МСДЦ”Д.Даковски” в Русе по програма „Приятели на армията” от 2003 г до сега. Чрез Военния клуб в Русе бяха организирани посещения на опери от програмата на летния фестивал „Опера на открито”, запознаване със забележителностите на град Русе и др. На специално съвещание с Русенското ръководство на СОСЗР се подготви откриването на клуб „Приятели на армията”. До момента имаше само групи скаути, ръководени от подполк. Пеев.

След закриването на лагера в Русе на 3 август бяха продължени инициативите в град Варна. На 8 август беше чествана 50 годишнината от премиерата на филма „Калоян” на режисьора Дако Даковски и III Фестивал на българския филм.

От 9 август започна специализиран курс по йога и нетрадиционни лечебни практики под ръководството на Жоро Влахов. Специалисти от МСДЦ проведоха курс по таласотерапия. Активно участие в това мероприятие имаше и основателят на МСДЦ ”Д. Даковски” о.з. ген. Красимир Димов С негово участие продължи и подготовката за откриване на филиала в Димитровград, горд носител на девиза „Радост и Победа”. Откриването се планираше за празника на Димитровград 2 септември.

На 23 август 2013г беше открит II етап от Лятната Школа по превенция с лагер във военноморска база „Атия” край Бургас. Първите лагеристи бяха само от МСДЦ”Д.Даковски” за провеждане на методически семинар. Работеше се и на терен по превантивни мероприятия в екологично застрашени райони. Установиха се засилени антропогенни изменения в околната среда. Започнаха и анкети за проучване дейността на местните власти, които имаха решаваща роля в опазването на природата. Успоредно с това се организираше участието на областни служби и ведомства в Школата по превенция, които 2-3 месеца по-рано бяха получили указания от централните си ръководства в София. Както и в Русе основна роля имаха военните формирования, службите на ПБЗН в определените за работа райони, горски предприятия, общини, обществени организации. Установените през кампаниите след 2001 год. връзки и взаимодействия много улесняваха изпълнението на мероприятията. В обучението по време на лагера се предвиждаше основен курс по превенция, начално военно обучение и някои раздели на програмата „Аз съм българче” касаещи личностното развитие. Развойната и организационната дейност както през цялата година бяха в посока на развитие на подпрограмите ОБЖ, Лична творческа лаборатория /ЛТЛ/ и подготовка на Национална клубна мрежа „Приятели на армията и МВР” под егидата на СОСЗР. Основната група от школници на СУБ ”В.Левски” от 30 души пристигна на 26 август и веднага се включи в учебните занятия. Психологът на „Човешки ресурси” при МСДЦ - Кр. Маркова изследва в ролеви игри, тестове и др. личностната ориентация на всеки школник с цел да се осигури по-ефективен индивидуален подход при обучението. Под ръководството на кадрови военнослужещи и резервисти стриктно се изпълняваше 24 часовото разпределение на времето.

Особено атрактивни за учениците бяха занятията по морска подготовка /гребане, ветроходство, плуване/ по самоотбрана и авто-тренинг. Автономното оцеляване в природна среда успешно допълваше превенцията и гасенето на горски пожари. Специалисти от общинските звена на ПБЗН в Бургас, Созопол, Приморско и др. проведоха занятия в застрашени горски терени и споделиха своя голям опит. Заслужава да се отбележи огромното доверие на населението към тези служби в споменатите райони.

Незабравим спомен за учениците остава гостуването им на 30 август във в.ф. 48940 – Бургас. Презентацията на дейността на формированието, демонстрациите на нова техника, проведените зачьоти и съревнования със сигурност спечелиха нови ентусиасти за постъпване в армията. Демонстрацията със спасителен кораб и водолазни екипи също така силно заинтересува обучаемите. От ученици в 11 и 12 клас се сформира временен екипаж на яхта, която проведе учебни плавания под ръководството на кап.I р. Чапевов. Изобщо целият личен състав на военноморската база с командир комодор М.Петев полагаше всички усилия за доброто обезпечаване и провеждане на обучението.

Докато екипът на МСДЦ”Д.Даковски” изпълняваше превантивни мероприятия по крайбрежието на юг от Бургас подполк. Михаил Неделев със заместниците си подготвяше проявите в областния град. Той организира работата с в.ф.48940, репетициите и провеждането на демонстрационното учение – Показ „Септемврийски бриз – 2013” от поредицата занятия това лято по програма „Безопасност на крайбрежните райони”/Добрич, Албена, Варна, Русе и Бургас/.

Поради ограниченото време и сложността на учението в Бургас се наложи известно съкращаване на програмата с Гранична полиция. Бяха отменени плаванията с катери на Бреговата охрана, въпреки създадената готовност в новата база в Созопол. След отлично проведените занятия от ГП на пристанище Бургас учениците бяха превозвани с военен транспорт до терена между конната база и Атанасовско езеро. Там се проведе разставяне на временен лагер, информационни билбордове и др. за провеждането на демонстрациите. Екипът на конната база и граждани доброволци оказваха много добро съдействие, осъзнавайки полезността и актуалността на мероприятията.

Самият Показ „Септемврийски бриз - 2013” започна в 10 ч. на 3 септември 2013 г. с участието на сили от Гранична полиция, ПБЗН, специални сили на жандармерията, охранителна полиция, военнослужещи, БЧК и доброволци. Показът се ръководеше от командира на СУБ ”В. Левски” подп. о.р. М. Неделев. Почетни гости бяха ръководителите на СОСЗР-Бургас, които след учението поднесоха поздравления и подаръци от името на централното ръководство и лично на ген. лейт.Стоян Топалов.

Публиката с голям интерес следеше посрещането и обработването на нелегални бежанци във временен лагер, нападението на терористи, реакциите на специалните сили, медицинските екипи, пожарникари, спасители и др. Школниците бяха разпределени по екипите и се справиха отлично. Те проведоха отделни демонстрации по задържане и обиск, проверка за наркотични вещества, охрана на защитен свидетел и др. Накрая командващият подп. М.Неделев произнесе кратко слово с благодарност към всички участници и раздаде награди от СУБ на професионалните екипи.

След него се изказаха и представители на заинтересованите институции. От СОСЗР-Бургас като колегите си в Русе изразиха твърдата си решимост да създадат ученически полк по примера на СУБ ”В. Левски”. Командирът СУБ ”В.Левски” деликатно им напомни какъв труден път им предстои и че е добре да започнат с нещо по-малко.

След още една разходка в Бургас, школниците разгледаха резервата „Ропотамо” и Замъка в с. Равадиново. Тъй като по съгласуване с Щаба в Пловдив СУБ трябваше да отпътува по-рано, някои развлекателни мероприятия в Сл. Бряг и Несебър бяха отменени. След 4 септември екипът на МСДЦ с участие на служители от Югоизточно ДП при Изп. Агенция по горите на МЗХ продължи работа в не обхванатите досега крайбрежни кметства и профилактиката в застрашени от нелегални туристи райони. Трябва да се подчертае, че единствено в кметство Лозенец не се допускаше нелегално къмпингуване и доброволците бяха най-добре организирани. На 9 септември лагерът във ВМБ „Атия” приключи успешно и последните участници от МСДЦ отпътуваха.

На 15 септември се проведе пеши поход по екологични маршрути. Подготвената група от МСДЦ за участие в тържествата в гр.Стрелча беше пренасочена за извънреден семинар в с. Тюленово и к. Албена и не можа да присъства. Продължаваха успешно еко кампаниите по рециклиране съвместно с вериги „Пикадили” и „Май Маркет” – втората приключи с благодарности през м. септември. Обмисляше се подновяването й в още по-атрактивен вариант.

Контактите с Централното ръководство и в някои области на взаимодействие със СОСЗР продължаваха активно. Управителният съвет на Съюза през първата половина на декември 2013г разгледа докладна записка от управителя на МСДЦ – Т.Симеонов за по-нататъшната съвместна работа на СОСЗР, СУБ и МСДЦ по програмата „Приятели на армията и МВР”. Взето бе положително решение за продължаването на тези дейности. Въведеното през тази година военно обучение в държавните училища и крещящата нужда от организирани дейности за подрастващите налагаха бързи мерки. Тази инициатива вече изглежда напълно осъществима благодарение на опита на СУБ ”В. Левски” и МСДЦ ”Д. Даковски” със своевременната помощ на СОСЗР от 2001 г. до сега.