ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МСДЦ "ДАКО ДАКОВСКИ"
ПРЕЗ 2014 г.

 

След общото годишно събрание на МСДЦ ”Д. Даковски” през декември 2013 г. бяха систематизирани всички предложения и препоръки. Наложи се изводът, че приоритетното развитие на програмите „Приятели на армията и МВР” и „Основи на безопасния живот” /ОБЖ/ изразходва прекалено много ресурси за сметка на образователните програми. След замразяването на внедряването на клубовете „Приятели на армията” като дейност на МО през 2009 г. се наложи да се поддържат с налични средства в готовност създадените работни модели, свързаните с тях покази, обучения и др. Това изискваше допълнителни средства и усилия. При традиционното връчване на отчетите за лятната кампания на партниращи организации и фирми за 2013 г бяха проведени редица консултации. Беше решено да се усили Школата по превенция като обединителна дейност между „Приятели на армията” и „ОБЖ”. Същевременно общообразователният курс частично подсили програмите „Лична творческа лаборатория” и теоретичния курс по превенция.

Природозащитните дейности през зимния период се ограничиха с подхранване на бедстващи животни и лечението им при необходимост. Изпращането на котки и кучета за чужбина при осиновители се разшири с контакти в южна Германия и Берлин.

На 13 януари 2014 г. представители на МСДЦ ”Д. Даковски” имаха работна среща в централата на СОСЗР – София с председателя на Съюза генерал-лейтенант Ст. Топалов и главния секретар полк. Дим. Гогов. Обсъдени бяха детайли от съвместната дейност по „Приятели на армията и МВР”. По препоръка на СОСЗР Центърът „Дако Даковски” прие да участвува в проекти по програма „Родолюбие” на МО, както и в мероприятията за 60-годишнината от края на Втората световна война.

На 7 февруари по инициатива на Обществения съвет по отбраната се проведе семинар на тема ”Ролята на неправителствените организации за военно-патриотичното възпитание на подрастващите”. Беше представен и опита в тази насока на МСДЦ ”Д. Даковски”. Изнесоха се факти за организиране на групи и клубове „Приятели на армията” и по места в страната, където СУБ ”В. Левски”, МСДЦ ”Д. Даковски” и другите участващи в движението „Приятели на армията” организации, не бяха развивали дейност досега. Явно съществуваше потребност от такива дейности и интересът към тях нарастваше.

През март 2014 г. ИА „Военни клубове и военнопочивно дело” при МО обяви скорошно стартиране на програма „Родолюбие”, която няколко пъти беше спирана за корекции и доработки. На 18 март областната конференция на СОСЗР в гр Пазарджик очерта основните насоки в развитието на движение „Приятели на армията и МВР”. Все по-актуален ставаше въпросът движението да прерастне в младежка организация на СОСЗР. На други форуми се предлагаше развитие на национална клубна мрежа ”Приятели на армията и МВР”, а също така и създаване от МО на Асоциация за превенция и отбрана. Дебатите бяха продължени на 19 март в седалището на МСДЦ в гр. Варна с основатели на МСДЦ ”Д. Даковски”, работещи понастоящем в Англия и Шотландия. Акцентира се и върху проблема с липсата на популярност на армията и полицията сред младежта в Западна Европа.

В началото на месец април в Централния военен клуб се проведе кръгла маса с участието на вицепрезидента М. Попова по въпросите на военно-патриотичното възпитание. Председателят на СОСЗР ген. лейт. С. Топалов обобщи направеното до момента по „Приятели на армията и МВР”, като очерта водещата роля на Съюза в инициативите. В същото изказване беше очертана една дългосрочна переспектива за развитие на военнопатриотичното възпитание и мястото на СОСЗР, МО и МВР в този процес.

От 28 април 2014 г. започна подготовката за лятната кампания на МСДЦ „Д. Даковски”. Направиха се уточнения с партниращите организации /СУБ”В.Левски”, Кадетски полк – Бургас, СОСЗР и др./ относно сроковете, мероприятията и обезпечаването им. За пореден път се изпратиха писма за съдействие да МО, МВР, областни и общински администрации и служби. Тези ежегодни процедури можеха да бъдат избегнати чрез договаряне на съвместна дейност и издаване на министерска и други заповеди. А при създаване на Асоциация за превенция и отбрана чрез дългосрочен рамков договор и годишни анекси, отчитащи нуждите на съответните институции, дейностите ще бъдат добре координирани и ще осигуряват дълготрайни резултати в бъдеще. Не бяха пропуснати рутинните обучения на ръководния състав чрез инструктажи, семинари и КЩУ. Започнаха и разработките на обновен теоретичен курс за I и II ниво на обучение с въвеждащи модули в науката, изкуството и спорта. Постави се на обсъждане идеята за откриване на начално училище прилагащо програми и методика на МСДЦ ”Д. Даковски”. Имаше интерес от частни фирми работещи в тази област, но се налагаха сериозни проучвания и допълнителни разработки. Работата се усложняваше и от започналите мероприятия в чест на 50 годишнината от основаването на МСДЦ ”Д. Даковски”, които продължават и през 2015 г.

Предварително бяха разпределени екипите за ръководство на летните лагери и обучения, като се осигуриха преподаватели, инструктори, организатори, материална част и тренировъчна база във военни формирования, бази на МВР, МОН, общини и т.н. На среща във Варна с представители на патриотични и други обществени организации /16 май/ военният министър А. Найденов даде пример как МО подкрепя организациите, работещи с деца и младежи. За 2014 г. продължаваха седмичните лагери на МО в мобилизационната база в Хасково, както и подкрепата на дейности от рода на „Приятели на армията”. Към министъра и присъстващите генерали и адмирали /ген. Ст. Топалов, адм. П. Петров, адм. Д. Димитров и др./ бяха отправени редица въпроси по работата с подрастващите, международните дейности, бъдещето на военните професии и др. На множеството критики относно въведеното наскоро военно обучение в училище м-р Найденов отговори, че „все отнякъде трябва да се започне” и предстои сериозно разширяване и обогатяване по съдържание и форма. Обучението по превенция на бедствия, аварии и терористични актове заема важно място във бъдещото военно обучение.

На 25 май се проведе среща с немски природозащитници. Договори се обмяна на опит за в бъдеще. Бяха увеличени плановете за осиновяване на бездомни животни. Някои нововъведения в немското законодателство улесняваха процедурите. Отделно, в проведената среща в гр. Провадия през м. юни с английското природозащитно дружество „Уличните кучета са наши” се обмени опит и се набелязаха мерки по защита на животните. Също така се направиха консултации за съвместни изследвания на крайбрежни райони край Варна и Бургас. В следващите месеци точно в набелязаните райони се случиха опасни наводнения и свличане на терени, което показва колко ефективно може да бъде взаимодействието на държавни институции с НПО при правилно разпределение на задълженията и отговорностите.

На 9 юни 2014 г. беше проведена консултация със секретаря на СОСЗР о.р. полк. Дим. Гогов по предстоящите работни контакти с патриотични и граждански организации в Русе, Гюргево и Букурещ /в рамките на лятната кампания на МСДЦ ”Д. Даковски”/. Беше гарантирана и по-нататъшна поддръжка от страна на СОСЗР, но се явиха формални трудности поради различната структура и позициониране в обществото на съответните румънски организации. Постигната бе договорка за намеса на СОЗРС в тези случаи, когато се работи с организации от същия ранг и компетенции.

В гр. Русе на 17 юни организатори на МСДЦ направиха предварителни сондажи за съвместни мероприятия с Румъния в рамките на трансграничното сътрудничество на Дунавските държави. Първоначално се разработваше идеята за съвместни лагери с обучение по превенция на базата на успешното сътрудничество в европейски проекти между „Пожарна безопасност и защита на населението” – Русе и румънския аналог на службата. Както и в предходните години активна помощ оказваха ръководството на СОСЗР и Военният клуб в Русе. Преценено беше, че са налице благоприятни условия за започване на тази международна дейност. Насрочени бяха работни срещи и методически разработки за м. юли. Благодарение на трайните връзки между русенски и румънски институции и организации се подготви и участие на експерти от Букурещ.

В същото време във Варна успешно продължи обработката, държането в карантина и транспортирането на осиновени животни за Германия. Германските администратори се справяха отлично. Българските колеги можаха да усвоят ценен опит от тях. Успоредно с това от 8 до 13 юли във Варна се проведе семинар с ръководители от Димитровград за подготовка на предстоящото им лагеруване във Военноморска база Бургас. Не прекъсваше подготовката и за другите учебни лагери в Русе, В. Търново, Бургас и др. „Българска морска камара” и „Българска асоциация на корабните брокери и агенти” спонсорира частично изследователските работи в Русе и Гюргево-Букурещ. Тези организации се присъединиха към идеята всяка година да се провежда в бази на ВМС морска подготовка на ученици от гр.Варна. Много високо бе оценена и общообразователната подготовка в учебните форми на МСДЦ ”Д. Даковски”.

Според съгласувания план с щаба на Сухопътни войски на 25 юли във в. ф. 32420 – Русе пристигна първата група от МСДЦ ”Д. Даковски”. Веднага започнаха контакти и подготовка на предстоящите съвещания с български и румънски ръководители по бъдещите съвместни дейности. Ръководството на МСДЦ представи предварително изготвен план за построяване на „огледални „ учебни центрове в Русе и Гюргево по общински европроекти. Изготвените информационни документи на двата езика бяха раздадени на заинтересованите институции и общественни организации. С домакинството на ПБЗН – Русе се проведе първата среща с румънските представители. Те бяха приятно изненадани от предложените проекти и дейности, тъй като в Румъния почти изцяло липсваха такива. Бъдещите учебни центрове работещи по интегралната методика на МСДЦ ще допринесат за развитието на подрастващите чрез средствата на науката, изкуството и спорта като се ангажира изцяло умственият, емоционалният и физически потенциал на всеки от участниците. Продължиха станалите традиционни контакти с поделенията на Държавна агенция по горите, общинска и областна администрация, Военно окръжие, сдружение „Силводом” и др.

Във в. ф. 32420 – Русе се проведоха традиционните занятия с деца по военно обучение. Както винаги прекият контакт и съвместната работа с кадрови военнослужещи допринасяше за военнопатриотичното възпитание и за интереса към военната професия. Русенският Военен клуб положи добра основа за развитие на клубове „Приятели на армията”, като членове на бъдещата Асоциация за превенция и отбрана. Успоредно с това група от СУБ ”В. Левски”се подготвяше за учебен лагер във Военния университет „В. Левски” в гр. В. Търново. Подразделения на Бургаския кадетски полк от своя страна се подготвяха за организираните от МСДЦ лагери във Военноморска база Бургас. Както през всички проведени досега  кампании и лагери участието на учениците беше напълно безплатно.

На 2 август екип на МСДЦ беше в Гюргево и Букурещ за съвещания по бъдещите мероприятия и оглед на местата, определени за целта. Тези контакти се осъществиха и с помощта на посолството на Р. Румъния в София с решаващото участие на културния аташе Виктор Дедиу. Отделно беше организирана от МСДЦ екскурзия до Букурещ за членове на СОСЗР и поддържащите дейността институции. Възможностите за съвместни учебни центрове и лагери в Мамая и Брашов от 2016 г се обсъдиха с граждански и военни експерти. При среща с младежки ръководители в исторически обекти при езерото Бучумени бяха обсъдени намеренията за заснимане на учебни и други филми от следващата година. Особен интерес беше проявен към военно-историческите демонстрации от програмата „България – кръстопът на цивилизациите”. Още от 1980 г. МСДЦ „Д. Даковски” участва във честванията на 1300 годишнината от основаването на Българската държава, което съвпадна с 2050 годишния юбилей от управлението на цар Буеребиста – считан за основател на Румънската държава. Бяха направени много контакти и проведени съвместни мероприятия от русенският филиал на МСДЦ. Тогава бяха положени основите на дългосрочно взаимодействие.

При официалното посещение на киноцентъра на фирмата Медиа – Про в Буфтя край Букурещ бяха обсъдени възможностите за заснимане на филми и исторически възстановки. Материалната база беше отлична.

Наличието на всякакви декори и 70 000 костюма предоставяха уникални възможности. Самото разположение на кинобазата в тези курортни местности правеше всяка работа приятна.

Във в. ф. 32420 беше обобщен опита от проведеното военно обучение с ученици. Единодушно беше подчертано, че животът в действащ военен колектив допринася много повече от всяка друга форма на военно обучение и военнопатротично възпитание. Офицери от формированието споделиха, че при занятия по военно обучение в училищата са използвали снимки и видеоматериали заснети при обучението на групи от МСДЦ от 2004 до сега. Веднага възниквал неочаквано голям интерес и учениците показвали желание да се запишат в такива учебни форми. Беше показан и новият мултимедиен кабинет на формированието.

В периода 5 – 10 август 2014 г. във Варна се събра основната група на МСДЦ след приключване на I етап от Кампания 2014. Бързо бе приключена подготовката за лагерите от II етап на кампанията. Основните групи бяха от Айтос, Дългопол, Хасково и Димитровград. Целта беше основните лагери да приключат преди края на лидерската подготовка на СУБ във Военния университет. Една методическа група трябваше да участвува във финалното обучение във Велико Търново. От 10 август започна подвоза на вещеви имущества и продукти към базите – основно за Военно – морска база Бургас.

На 12 август 2014 г. първата група от МСДЦ ”Д. Даковски” за работа по Южното Черноморие пристигна във ВМБ – Бургас. Ръководителите за Лятната Школа по превенция започнаха подготовка за посрещане на първите школници и безпрепятственото провеждане на учебните занятия още от първия ден. Останалите продължиха работата с кметствата и на терен. Тъй като МЗГ и Изпълнителната агенция по горите не можаха да подготвят достатъчно бързо местната база до Приморско за обучение на общински доброволци занятията с МСДЦ се сведоха до беседи, консултации и инструктажи по места. В пълния курс освен рутинните за доброволци занятия се предвиждаше обучение по превенция, самоотбрана, ездови умения за конно патрулиране и други доста атрактивни занимания. В направление „Горски пожари” доброволците бяха запознати с обученията и практическите дейности в гората провеждани досега от екипите на МСДЦ. Поради организационни трудности повечето доброволци не можаха да бъдат включени в огледите и картотекирането на застрашени от наводнения, свлачища и пожари райони.

На 18 август започна занятия първата група лагеристи от град Айтос. Седмокласниците бяха водени от зам. Председателя на Първи Бургаски кадетски полк о.р. майор Яр. Коюмджиев и ръководителя на общинската секция в Айтос Ник. Димитров. Командването на Военноморска база Бургас предоставяше безвъзмездно настаняване в хотел, вътрешен транспорт, кабинети, преподаватели по морска и общовойскова подготовка, материална част и др. Поради натоварената програма занятията се водеха целодневно при много голям интерес от страна на обучаемите. Занятията по превенция и спомагателните дисциплини от общия теоретичен курс се водеха от преподаватели от МСДЦ. Основният методически принцип в МСДЦ – „Учи чрез правене!” допадаше на децата. Автотренингът /АТ/, методиката на спортната тренировка /ТМСТ/ и други дисциплини ги учеше на самостоятелно мислене, работа в екип и самопрограмиране. Ръководството на Лятната Школа по превенция организира походи до местни за бележителности, посещение на културни и исторически обекти в гр. Созопол. Бяха посетени бойни кораби на ВМС, сборен армейски водолазен курс, занятия с пожарната команда на Базата, Ден на отворените врати с ученици от Бургас и областта. Регионални ръководители от ИА „Военни клубове и военнопочивно дело” присъствуваха на занятия и поднесоха приветствия. Също така те призоваха да се участвува в предвидената за скорошно стартиране програма „Родолюбие”. Пристигналият с екипа си Главен ръководител на МСДЦ „Д. Даковски” А. Бохосян високо оцени работата на учениците. Въпреки изключителната си заетост по проектите „Национална клубна мрежа „Приятели на армията” и „Асоциациа за превенция и отбрана” той отблизо следеше учебно-тренировъчния процес и контактуваше с децата.

На 24 август 2014 г. пред тържествения строй на школници, командири и преподаватели Главният ръководител на МСДЦ поздрави всички с успешно проведения курс от Лятната Школа за превенция. В краткото си слово той подчерта , че започвайки сега един труден, но славен път всички са авангард на създателите на клубове във цялата страна, построяването на полифункционалния център за подготовка в гр. Несебър и учредяването на Асоциация за превенция и отбрана. Девизът на МСДЦ ”Д. Даковски”: „Универсалната личност е наша цел” да стане и лично ръководство на всеки по трудния път на самоусъвършенстване.

След поздравления и от другите присъстващи ръководители зам. председателят Яр. Коюмджиев раздаде поименно свидетелства за младши инструктори по превенция. В късния следобед автобус от в. ф. 48940 откара учениците в гр. Айтос. До директора на СОУ „Хр.Ботев” в гр. Айтос беше изпратено благодарствено писмо за отличното представяне на учениците и техния преподавател.

Отклоняването на втората група лагеристи за обучение със СУБ ”В .Левски” във В.Търново освободи още специалисти от МСДЦ за оглед на застрашени крайбрежни райони и тяхното картотекиране. Първото наводнение в гр. Приморско потвърди предвижданията от 2013 г, че районът не е достатъчно подготвен за мерки при бедствие. А в превантивен план не се правеше нищо, въпреки сигнали от ПБЗН и други експерти. Поради недостиг на личен състав МСДЦ не можа да се включи в спасителните дейности, както това се правеше преди в Несебър и на други места.

Особено внимание се отдели на проучванията в м. Отманли и парк „Росенец”. Тук изоставена почивна база на МО можеше да се преустрои лесно за летен лагер за учащи. Основните наблюдения се извършваха за опасни терени. Наличието на доста почивни станции правеше още по- наложителни някои мерки по безопасността. Бяха набелязани отточни канали за почистване и места за отводнителни канави. Тези дейности щяха дасе извършват от третата група лагеристи през септември. При контактите с кметствата винаги се установяваше недостиг на работници и подготвени доброволци. Междувременно постъпиха нови данни за наводнения и свлачища този път от Северното черноморие /с.Кранево, т.к. Албена и тк Зл.пясъци/. Явно превантивните мерки ставаха все по-наложителни.

В лагера във военноморската база беше създадена готовност за обучение на школниците от третата група. Отдел „Връзки с обществеността” и другите служби ангажирани с обучението оказваха пълно съдействие въпреки отсъствието на доста хора след тежките международни маневри в началото на месеца. Неочаквано се наложи да се изтеглят още хора от методическата група на МСДЦ. Беше прието предложението на н-к Лятна школа по превенция Т.Симеонов поради недокомплект курсовете в съкратен вид да се проведат по места в Хасково и Димитровград. Подготвени бяха предложения за някои организационни промени от следващата 2015 г. Чрез своевременно включване на дейностите по „Приятели на армията” в годишните планове на МО да се осигурява по-добро обезпечаване и улеснено провеждане на мероприятията. При досегашния модел лагерите и другите дейности трябваше да се вместват във вече утвърдени планове на военните формирования, което затрудняваше понякога ефективното им провеждане. С новата система на работа по-добре се използуваха и законовите положения за подкрепа на такива дейности от държавните институции. След сърдечно сбогуване с военослужещите във ВМБ-Бургас последната група от МСДЦ ”Д. Даковски” отпътува на 1 септември – три седмици преди заповядания срок.

През първата половина на м. септември 2014 г. започнаха да се прибират и другите мобилни методически групи на МСДЦ. За 2015 г. бяха предложени за учебни лагери формированията в Сливен, Карлово, Долна Митрополия, Плевен и др. В два тура през юли и август учебните групи щяха да имат занимания от 3 до 5 дни според спецификата и възможностите на всеки от учебните центрове. Едновременно щеше да се работи по разширяване на клубната мрежа и подготовка на младши команден състав. Бедствените порои в същите местности, където се направи картотекирането и се набелязаха мерки още веднъж показаха, че са необходими базисни промени в планирането, подготовката и организацията на всички обществени ресурси.

На 15 септември при откриването на новата учебна година немските партньори на МСДЦ изпратиха материали за участие на отгледани в България животни в международни фотоизложби и взети награди. Друга добра новина беше поканата от Военноморски клуб – Варна за участие в програма „Родолюбие”/23. XI 2014 г./ МСДЦ бързо изготви национален проект напълно отговарящ на изискванията. Същият по-късно бе представен в МО от експерти на ВМК – Варна.

Подготвителните работи за създаване на учебни центрове в Русе и Гюргево по модела на Центъра в Несебър продължиха през септември и октомври. Предполагаше се провеждане на среща на двамата кметове с МСДЦ и заинтересованите институции. На 30 септември в МО бяха изпратени предложенията за съвместни дейности през 2015 г. за включване в плановете на министерството.

Във връзка с военноисторическите демонстрации в чест на 200 годишнината от битката при Ватерло през 2015 г. се установиха контакти с френското посолство в София. Активисти на МСДЦ посетиха в Белгия местата за предстоящите демонстрации. Най-големите проблеми бяха съчетаването на това участие с дейностите в България, които през 2015 г се очертаваха като изключително трудоемки. Освен това последните кавалеристи на МСДЦ /ескадрон от 45 коня с щатен личен състав/ отдавна бяха съкратени поради ограничени финансови средства.

На 10 октомври 2014 г. /петък/ се проведе първото юбилейно събрание по случай 50 годишнината от създаването на Международния спортно-демонстративен център  „Дако Даковски”. Ветерани разказваха спомени от 50-те и 60-те години на ХХ век, когато организацията правеше първите си стъпки. Шеговитата перефраза на девиза „Ние строим МСДЦ и МСДЦ строи нас” всъщност съдържаше една голяма истина. Дългият път от игрите с дървени мечове, през групите в пионерските домове и началните училища продължаващ в днешно време с внедряване на универсални модели за образование и възпитание в сферата на държавните институции и редица обществени организации утвърждаваше непреходни ценности на личностното развитие в единството на МИНАЛО-НАСТОЯЩЕ и БЪДЕЩЕ. Според плана юбилейните прояви продължаваха през цялата 2015 г.

На 14 октомври Военноморският клуб във Варна уведоми МСДЦ за промени в програма „Родолюбие”. Започваше се с шестмесечни проекти до средата на 2015 г, като по-големите национални проекти оставаха за 2016 г. МСДЦ ”Д. Даковски” привлече за работа с ВМК – Варна по-малки партниращи организации, които поеха задачите. При стартиране на Националния проект те щяха да продължат да работят под ръководството на МСДЦ.

Не преставаше и работата с някои дирекции на МО, МВР и новото министерство на туризма. На по-късен етап се предвиждаха и съвместни разработки и с МОН. Проектът за Русе и Гюргево през есента се работеше от местни институции, като МСДЦ имаше готовност във всеки момент да поеме своята част от ангажиментите. Направиха се и предварителни договорки за съвместна  работа по проекта на СОСЗР – Русе и ВК – Русе „Лято във военния клуб” към програма „Родолюбие”.

В отговор на официална молба от СУ „Хр. Ботев” в гр. Айтос /област Бургас/ МСДЦ оказа съдействие за организиране на клуб „Приятели на армията и МВР”. Бяха предоставени методически и други материали, учебни и тренировъчни програми. За участие в лятната кампания на 2015 г. ще бъдат осигурени и необходимите екипировки.

През ноември 2014 г бяха набелязани промени в общия теоретичен курс и се подработи проекта за специализирано начално училище. Тези разработки се подготвяха за разглеждане на годишното Общо събрание на 12 декември 2014 г. Водещо значение са предвиждаше за подпрограмите „Лична творческа лаборатория” и ”България – кръстопът на цивилизациите”. Разширени бяха контактите с НПО работещи в сферата на образованието и възпитанието. Ясните цели на МСДЦ и свързаните с тях проекти не позволяваха залитания в еклектика и подмяна на приоритетите. Историзмът като основополагащ признак в съчетание с натрупания от МСДЦ организационен и педагогически опит даваше увереност в крайния успех.

На проведената на 8 ноември в Аспарухов парк – Варна голяма възстановка на сражението между войските на крал Владислав Варненчик и турския султан се направиха полезни контакти с български и чуждестранни организации. Богатата българска история предоставяше безгранични възможности за съвместни възсзтановки и демонстрации, които предоставят на подрастващите възможността вместо книжно зубрене на историята да я изучават чрез преки преживявания.

Общото събрание на МСДЦ „Д. Даковски” от 12 декември прие курса към ново разширение на основните дейности. Като главни направления се утвърдиха създаването на специализирано училище, подписване на рамкови договори с МО, МВР и МТ, учредяване на Асоциация за превенция и отбрана / с полифункционален център в гр. Несебър/.