ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МСДЦ "ДАКО ДАКОВСКИ"
ПРЕЗ 2015 г.

 

Главните усилия през 2015 г. се насочваха към основните стратегически проекти - учредяване на Асоциация за превенция и отбрана (АПО), привличане и подготовка на подходящи неправителствени организации (НПО за членство в АПО, привличане на български и чуждестранни инвеститори за изграждане на полифункционалните центрове в Русе и Несебър. За по-добро провеждане на плановите рутинни дейности по програми като "Лична творческа лаборатория”, "Гора за всички”, "Основи на безопасния живот” и др., беше продължено кадрирането на екипите, които ги провеждат. Без участие на учениците от Варна, София и други временно спрени групи, МСДЦ трябваше да разчита на по-малобройни мобилни екипи от свои и наети специалисти. С бързо предислоциране те покриваха повече дейности и обекти. Подготовката на нови средношколци беше ориентирана предимно към контингенти от областите Пазарджик, Бургас и Русе за учартие в "Приятели на армията и МВР” и работа по АПО. Занятията предвиждаха да се работи по психофизическа подготовка, превенция и начално военно обучение.

От 12 януари 2015 г. започнаха работни консултации за провеждане на учебни лагери с деца и юноши в румънски и турски бази. Досега имаше добри опити в това направление от обществени и политически организации. За лятната кампания на българска територия бяха изпратени до МО, МВР и др. обичайните ежегодни писма за съгласуване. На 30 януари беше изпратено до Президента на Р България писмено предложение за патронаж над "Приятели на армията и МВР”.

През февруари и март се извърши плановата профилактика на складовете и подготовка на имуществата за лятната кампания. Авторски колектив от МСДЦ”Д.Даковски" започна, работа по издаването на юбилейна книга за 50 годишнината на МСДЦ. Актуализираха се учебните планове за летните учебни лагери. Поддържаше се готовност за участие в програмата на МО "Родолюбие", но тя продължаваше да се доработва и променя.

На 5 март 2015 г. беше проведена работна среща с ръководството на младежката организация на НФСВ във Варна. МСДЦ заяви еднозначно, че не развива политическа дейност. При добронамереното разглеждане на общите интереси в областта на образованието, патриотичното възпитание и военното обучение бяха набелязани за в бъдеще някои общи инициативи.

На 17 март в областната централа на ДПС-Варна се проведе съвещание с организатори на летни лагери от МСДЦ за съвместна дейност. От ДПС предложиха участие в лагери в Турция с плащане само на пътните разходи. От МСДЦ беше заявено, че и тези разходи ще се поемат от Центъра но по-важното е какви условия за спортни и други занятия се осигуряват. Ръководителите от ДПС уточниха още някои подробности и казаха, че ще отправят запитване до партийната централа в София.

На 31 март бяха обсъдени на специално съвещание условията за включване на Организация за съдействие на отбраната-Варна (ОСО) в проекта Асоциация за превенция и отбрана. На 1 април беше назначена разширена комисия с участието на почетния Гл.ръководител К.Димов. Същата комисия от 6 април провери готовността за лятната кампания за 2015 г. Извикани бяха на интервюта младшите командири и командированите външни специалисти. След утвърждаване на учебните планове, бяха проверени и вещевите и др. складове с оборудване и екипировка. Бяха заделени някои излишъци за раздаване като помощи на нуждаещи се.

От 13 до 21 април екип на МСДЦ "Д.Даковски" работи в Русе. Бяха проверени обекти, където щеше да се провеждат мероприятия през лятната кампания. Проведоха се срещи в ПБЗН, общината, с патриотични организации и др. Отделно срещите в ПБЗН очертаха допълнителни детайли по проекта за българо-румънски център за превенция. Предстоящите местни избори в двете страни се очакваше да позабавят осъществяването на проекта.

Нуждата от снабдяване на нови структури на "Приятели на армията и МВР" с вещеви имущества и подмяната на остаряла екипировка наложи отново да се разгледа статута на фондовия склад на МСДЦ в кв. Владиславово-Варна (ОВР 2895). Разположението му във военен район с отпаднали функции беше причина да минава на подчинение в различни агенции на МО. На 5 май управителят на МСДЦ присъствува на съвещание в Регионална дирекция на Агенция ВК и ВПД. Установено бе, че въпросният район е прехвърлен наскоро към дирекция "Инфраструктура на отбраната”, при което не са били уведомени представители на МСДЦ да присъствуват при приемането. Въпросът бе прехвърлен в МО и по-късно се разреши достъп.

Специализираният ученически батальон "В.Левски" също се подготвяше за участие в лятната кампания заедно с МСДЦ "Д.Даковски". На 9 май представителен отряд на батальона посети с образователна цел Националния военно-исторически музей (НВИМ) в София. Школниците се докоснаха до бойната българска слава и получиха още един урок по родолюбие. Това въодушевление им помогна и по-късно при военните ритуали в Добра вода с парад на знамената по случай конгреса на СОСЗР.

Към началото на юни 2015 г. основните мероприятия по лятната кампания на МСДЦ бяха напълно подготвени. С МЗХ и Държавната агенция по горите бяха уточнени горските райони за действия и подготовка на добро­волци. За курсове по превенция и военно обучение към "Приятели на армията и МВР" бяха определени подходящи поделения в Плевен, Сливен и Смолян. За учебните лагери във военните поделения се подготви сборна група от 60 души от МСДЦ, СУБ, и някои клубове по места от "Приятели на армията и МВР".

На 6 юни бяха изпратени за клубовете "Приятели на армията" в гр.Айтос и в гр. Бургас камуфлажни униформи, кубинки, лагерни и други екипировки. С транспорт на МСДЦ също така бяха изпратени дрехи, одеяла, ученически раници и пособия за социално слаби в област Варна. На 22 юни комисия от МСДЦ и ГД "Инфраструктура на отбраната" посети фондовия склад разположен в ОВР 2875. Бяха установени липси и повреди поради слаба охрана и нерегламентирани влизания в склада. Бяха възстановени катинари, печати и др. Реши се да се изчака разпореждане за нова инвентаризация и бракуване на повредени имущества.

Изненадващо Дирекция "Социална политика” на МО с писмо уведоми, че след съгласуване е решено да се отменят учебните лагери в Плевен и Сливен. На 30 юни ръководителите на МСДЦ, СУБ и участвуващите клубове "Приятели на армията и МВР" на екстрено съвещание решиха подготвената за отменените лагери сборна група от сдружените организации да се изнесе в края на август във военно формирование, посочено от Централно военно окръжие. Разчиташе се на договора сключен между СУБ и ЦВО по линия на военното обучение. ЦВО реагира бързо и подготви лагер в егерския батальон в гр.Смолян. Изхранването на сборната група се поемаше от МСДЦ "Д.Даковски" поради липса на планирани средства от ЦВО. Но скоро и този лагер беше отменен от МО и Началника на отбраната. Така се компрометираха 12 годишните постижения във военното обучение и военно-патриотичното възпитание - резултат от усилията на всички участници в движението "Приятели на армията и МВР". Не оставаше необходимото технологично време да се потърси помощ от МВР, което можеше да осигури нови лагери за обучение. Постоянните промени в програмата затрудниха екипите на МСДЦ, работещи по екологичен и горски контрол. През 2014 г. беше поставена добра основа за взаимодействие с морските общини, но през 2015 МСДЦ не можа да окаже толкова ефективно съдействие.

От 12 до 19 юли във Варна се проведе станалият вече традиционен семинар за ръководители от Варна, Димитровград и Хасково.Обсъдени бяха и опитите на МО за лагерно военно обучение в мобилизационни центрове, но и те бяха спрени за 2015 г.

В отговор на предложение на военослужещи от ВМС Бургас на 31 юли ръководството на МСДЦ разгледа проекта за лятно училище "Лято с военните моряци".Разработката беше на колектив от МСДЦ "Д.Даковски" и щеше да се изпълнява със съдействието на ОСО-Варна и щаба на ВМС. След консултации със специалисти от ВМС, предложението в писмен вид беше изпратено до Началника ка отбраната и с копие до командващия на ВМС. В началото на 2016 г. се получи отрицателен отговор с не особено убедителни аргументи.

След медицинските прегледи на участниците в лагерите от Варна (15 август) организатори от МСДЦ "Д.Даковски" минаха по местата за лагеруване от Слънчев бряг до Китен и подготвиха бази и маршрути. Те докладваха на 21 август за пълната готовност да започне сборният лагер, който се яви като заместител на отложените от МО лагери.

На 26 август във Варна се проведе еднодневен семинар с две организирани групи пенсионери по таласотерапия. Отчете се, че хора, животът на който е минал на морето, не са запознати как най-добре да го използват. Разгледани бяха аспекти и на "плажната култура".

Преди обед на 29 август в х-л "Синая" в гр.Китен се настани лагерния щаб. В следващите 1-2 дни пристигнаха и останалите участници. Те се състояха от групи "Приятели на армията” и екипи на МСДЦ, работещи в близост по други програми. Основната група от 25 ученици започна веднага занятия по учебната програма. От сутринта се започваше със физзарядка, тренировки по многобой "Земя-Вода-Въздух”, запознаване с основните раздели и подпрограми на НП "Аз съм българче", кинообразование, автотренинг (АТ), ЗБАКТ, и др. Висококва­ли­фи­циран психолог изследва личностните качества и професионалните нагласи на учениците .Копия от докладите с ценни препоръки бяха изпратени до училищ­ните ръководства. Отзивите от деца, родители и преподаватели след лагера бяха изключително позитивни. Очакванията навсякъде бяха да се увеличава броят на лагерите и на участниците. Коментираше се отзвука на подготвения самодеен спектакъл, който учениците представиха пред жители и почиващи в Китен. С дисциплината, възпитанието си и патриотичните занима­ния лагеристите бяха се превърнали в общи любимци.

През октомври излезе от печат юбилейната книга. "50 години МСДЦ "Дако Даковски“ - 50 години един завет”. Книгата се разпространяваше безплатно и предизвика голям интерес не само у членовете, а също така възхити симпатизанти, спонсори, сътрудници и даже и хората които чуваха за пръв път за организацията. Предадени в достъпен и картинен стил раздели като "Когато се полагаха основите", "Клуб на ветерана", "Пътуване към себе си" и т.н., имат силно въздействие върху читателите от всички възрасти. Обработката на документацията от лятната кампания продължи до м. ноември. В края на октомври 2015 ръководители от МСДЦ проведоха няколко работни срещи в Русе. Основната тема беше проекта за българо-румънски център за превенция. Разгледана беше и възможността да се построи така българската част в Русе, че да може да функционира самостоятелно. Посещаваше се и курса "Когитални принципи". И в Русе юбилейната книга на МСДЦ имаше голям успех.

От 7 ноември започна кореспонденция с ръководството на възстановения в Крим международен лагер "Артек". Започна обсъждаме на съвместни програми, изграждане спомагателна база в Несебър и др.

През ноември уредничката на музея на Д.Даковски в с.Тьрнак установи контакт с МСДЦ и предложи съвместни инициативи. Това се възприе много добре във Варна. След кончината на Иванка Милева-Даковска (съпруга на кинорежисьора Д.Даковски), контактите с музея и семейството почти бяха спрени. Изпратени бяха материали за музея в с.Търнак, информационен пакет за семействата на Д.Даковски и изпълнителя на главната роля във филма "Калоян" - актьора Васил Стойчев.

В края на ноември и началото на декември започна работата по основната стратегическа задача - учредяване с няколко НПО и МО, МВР и МОН на "Асоциация за превенция и отбрана". Проектът беше представен в Комисията по отбрана на НС. Освен ген. М. Михов с идеята беше запознат председателя на CОC3Р - ген. Ст. Топалов, също и хора от заинтересовани институции. Едновременно с това подобна на АПО неправителствена организация с локално значение беше разработена с общински съветници на НФСБ във Варна и започна придвижването й по установения ред.

На 12 декември се проведе годишното Общо събрание на МСДЦ "Дако Даковски". Освен безспорните успехи през 2015 г. сериозно се дебатираше относно по-нататъшните отношения с Министерство на отбраната и други институции. Създаването на АПО ставаше все по-наложително.

От 15 декември се провеждаше подмяна на неприкосновени запаси и раздаване на зимна екипировка. Седмица по-късно на 22декември се проведе работна среща с младежката организация и общински съветници на НФСБ във Варна. Разгледани бяха детайли от структурата, дейностите и функционирането на бъдещата организация (НПО) в община Варна. Някои основни дейности като специализирани многобои, ОБЖ, ЗБАКТ и др. бяха изцяло заимствани от програмите на МСДЦ "Д.Даковски". Останалите дни до края на годината бяха за тържества, награди и семейни празници на членовете.