ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МСДЦ "ДАКО ДАКОВСКИ"
ПРЕЗ 2016 г.

 

В последните дни на 2015 г в централата на МСДЦ„Д.Даковски” – Варна се получи писмо от председателя на Комисията по отбраната при Народното събрание ген. Михо Михов. В отговор на поисканото от МСДЦ съдействие за учредяването на Национална асоциация за превенция и отбрана ген. Михов заяви одобрението си и пълна подкрепа за тази идея. Той предложи провеждането на работна среща за изясняване на практическите стъпки и уточняване ангажиментите на държавни институции, неправителствени организации и местна администрация. С текущата координация беше натоварен полк. Йохан Стоянов от КО при НС.

Подготовката за работната среща започна веднага. Опитите за създаване на подобна структура (АПО) в община Варна станаха част от националния проект, за което голям принос имаха ръководителите на младежката областна организация на НФСБ. С тяхно съдействие беше изпратено копие от проекта и в централата на НФСБ, тъй като бъдещата АПО съдържаше ценни идеи и опит в патриотичното възпитание на подрастващите. На 11 януари 2016 г. бяха съгласувани предварителните разработки. Впоследствие екипът на ген. Михов се оттегли поради политически усложнения и проектът за АПО се разработваше предимно от обществени организации.

Представителите на МСДЦ „Д.Даковски” в София разширяваха постоянно контактите по проекта АПО. Това привлече вниманието на някои „кухи” НПО, което допълнително затрудни изпълнението. Родолюбивото и патриотично възпитание като че не беше в дневния ред на „евроатлантиците”, а без участие на МОН, МО и МВР регистрацията на АПО се обезсмисляше. В подкрепа на тая теза беше и отказът на Началника на отбраната адм. Р. Николов да подкрепи през 2015/16 г. мероприятията по програма „Приятели на армията и МВР” и ведомствения спомагателен проект „Лято с военните моряци”. Такова нещо се случваше за пръв път след 10 годишни изключително  успешно реализирани  инициативи по споменатата програма във всички видове въоръжени сили на Българската армия.

На 3 февруари беше разгледана в рамките на работна среща с частни училища възможността дисциплините от спортния многобой на МСДЦ „Земя-Вода-Въздух” да влязат в програмите им. Набелязаха се подходящи обекти за развиването на многобоя  във Варна и близките до града села. Ценна помощ с методика и специалисти оказа и Организацията за съдействие на отбраната (ОСО). Най-ценното от опита на организации като „Урожай”, ГТО, ДОСО, ОВТПН и други беше включено в разработките на АПО.

На съвещание в централата на МСДЦ „Д.Даковски” на 5 февруари беше обсъден доклад на П. Бегажев (зав. „Развойна дейност и ВПВ) за досегашните контакти с българи в чужбина. Военно – историческите демонстрации се приемат с голям интерес в тези общности и са добро допълнение към културните и образователните програми. Възобновени бяха контактите с екипа на основополагащия филм „Калоян” и други исторически филми. Започна подготовката на нови книжки с  популяризаторска цел. Контактите с ентусиазираните уредници на музея на Д.Даковски в с. Търнак също се оказаха доста перспективни.

От 7 февруари представители на МСДЦ  бяха включени в курс за подготовка на лидери от Младежката организация на ПП НФСБ в гр. Варна. Подобна инициатива се проведе и в град Айтос със средношколската група от клуб „Приятели на армията” в СОУ „Христо Ботев”. Бяха разгледани и анализирани предложенията на някои частни училища да им бъдат организирани от МСДЦ летни учебни лагери. Това се отложи поради усложненията, възникнали при стиковката на програмите. Втората част на курса започна на 6 март със семинар по приложна психология. Контактите с филиалите в София, Русе, Айтос и др. се поддържаха постоянно. Задвиженият проект за българо-румънски поли-функционален център Русе-Гюргево временно беше преустановен и се подготви включването му в изграждане базата на АПО.

В началото на април 2016 г се поднови картотекирането на подходящи за учебни центрове действащи военни формирования, или такива с отпаднала необходимост. Преминаването на райони с добра инфраструктура към общини или частни лица щеше да създава затруднения в бъдеще. Набелязаха се места за летните лагери за МСДЦ. За разлика от предходните години се търсеше разположение в прилежащите зони на резервати, морски курорти и горски масиви. С оглед новите развития в програмата „Приятели на армията и МВР” във военните формирования се правеха през тази година само кратковременни посещения при официални поводи. Филиалът в СОУ „Хр. Ботев” – Айтос постепенно се насочи към допълнителните програми, освен „Приятели на армията”.

Опитите да се вкарат иновации в образованието и възпитанието засили обучението по нетрадиционна медицина, йога, авто-тренинг и др. МСДЦ подготви още инструктори в курсове за специализанти на Икономическия университет гр. Варна, в Школата по Флай-йога на Ана Желязкова – Варна, в Школата за антигравитационна йога на Хр. Илиев в гр. Добрич, клонове на „Нуга Бест” и др. Едно заслужено признание за усилията в популяризирането на тези съкровища на човечеството от МСДЦ беше и официалното влизане на системата йога, както и методите на източната медицина в подготовката на руската армия.

След 16 май започна пряката подготовка за основните два лагера в курортите Албена и Слънчев бряг. Целта беше да се обхванат поетапно Северното и Южното Черноморие в няколко направления: отстраняване на последствия от вредни антропогенни фактори, превантивни дейности по безопасността на почиващите, обсервация на плажната ивица и мерките за безопасност там, превенция на горските пожари и др.

След кратка пауза на 21 и 22 май за участие в „Музеи на отворените врати” мобилните групи на МСДЦ продължиха подготовката на терени и обекти за лятната кампания. От 29 май започна и третата част от семинара за лидери с НФСБ – Варна. Основните теми сега третираха финансовата грамотност на съвременните граждани, професионалната им  ориентация, отношенията „човек-институция”. Оказана бе и методическа помощ на филиала в Димитровград. Там ръководителят Жоро Влахов успя да преодолее кампанийният и „щурмов” стил на работа, като създаде група с постоянен състав, с редовни теоретически и практически занимания. Акцентираше се на бойни изкуства, фитнес, бодибилдинг с постепенно навлизане в по-всестранни занимания. За уеднаквяване на подготовката беше изпратена единна програма по места.

На 6 юни в Сл. Бряг пристигна експертна група от МСДЦ за подготовка на летните лагери. Успоредно с това продължиха консултациите със Съюза на собствениците за съгласуване на превантивните и екологични мероприятия. Въпреки прекаленото крайбрежно застрояване през последните години много редки растения все още можеше да бъдат запазени. Също така се обсъди възстановяването на някои превантивни дейности, които сериозно подпомогнаха мерките по безопасност в курортите Албена и Сл. Бряг през периода 1990 – 2005 г. Бе разгледан вариант за разделяне на учениците на малки групи по 5 души, които да се поемат от различни собственици на хотели. Постоянните промени и продължаващото застрояване наложиха сериозни корекции в плановете за лагерните дейности.

Съвместно с ИЕК „Фанагория” и МСДЦ „Д.Даковски” се състави програма за работа с изследователската група от АН на Казахстан, която се очакваше във Варна. Главен обект на проучванията се явяваха връзките на Аварския каганат с прабългарите и други народи.

След предварителната подготовка в ТК Албена на 9 юли там започна учебния сбор за клуб „Приятели на армията” при СОУ „Хр. Ботев” от гр. Айтос с ръководител Ник. Димитров. По изключение на този лагер военната подготовка беше силно редуцирана, за сметка на занимания по кино образование, лидерска подготовка, психология, кръгови тренировки и др. специализирани програми на МСДЦ „Д.Даковски”. Целта беше да се подготвят първите младши инструктори за внедряване на комплексните програми в Айтос. Участниците бяха мотивирани и активни, което осигури добрите резултати. Някои от занятията и самодейна театрална постановка на учениците бяха излъчени по телевизия СКАТ. Провеждаха се спортни състезания с руски групи, лагеруващи в същия район. Надпреварата обхвана и различни сценични изяви. Особен отзвук имаха занятията по езда. Децата осмислиха приемствеността на българските военни и патриотични традиции. Генетично закодираните умения в ездата и обичта към конете са присъщи на всеки българин – това откриха за себе си младите патриоти!

След лагера в Албена групата от Айтос продължи без прекъсване родолюбивите си дейности. От създаването на клуб „Приятели на армията” през лятото на 2014 г. нито една годишнина, честване или празник не се случваха без участието на клуба. Поддръжката на паметници, изучаването историята на родния край, военно - историческите демонстрации бяха част от начина на живот.

Представителна група на филиала в Димитровград под ръководството на г-н Влахов проведе традиционния си летен лагер във Варна от 29 юли до 3 август. Освен ежегодните рутинни дейности в областта на спорта и личностно развитие се подготви участие на димитровградци в септемврийския лагер в Сл. Бряг. Част от ръководството остана за инструктажите на 4 август.

На 14 и 15 август започнаха мероприятията от II етап на лятната кампания. Екипите по основните три направления проведоха командно-щабни учения (КЩУ) за проиграване на задачите. На последвалите командирски събирания, строеви прегледи и учебни маршрути се отстраниха някои пропуски в екипировката, оборудването и обучението на личния състав. Направиха се заключителни огледи на целевите райони и обекти. Междувременно инструкторите по йога и АТ от 24 до 28 август взеха участие във фестивала „Пробуждане” в областта Беглика в Родопите. Направиха се контакти с  различни школи и преподаватели, обменен бе ценен опит.

На 8 септември започна лагерът за Южно Черноморие на Слънчев бряг. Една от главните задачи беше да се възстановят някои превантивни, образователни и екологични дейности временно замразени през последните години. Това, а и сложните условия на работа изискваха доста добра подготовка. По тази причина учениците от Айтос и Русе не бяха включени, а останалите участници бяха с добра подготовка и значителен опит. Предложената от МСДЦ „Д.Даковски” програма за работа в комплекса по принцип беше одобрена от местните фактори и беше раздадена за основно проучване и предложения.

Проучваха се бази и комуникации за дейностите през следващата година. Някои улеснения в логистиката като възможността за изхранване в почивния дом на МС и др. позволяваха по-голяма свобода на аквизицията. Обаче разрухата в района на Вили – Юг и прилежащите ведомствени почивни станции правеха проблематично ползването им през 2017 г. Другите обекти около автогарата и в южния край на Сл.бряг не бяха общо взето запазени. Липсата на централизирана спортна база не можеше да се компенсира от увеличените по вид и брой частни обекти. За 15 септември се подготвиха още книги за дарения за училища и библиотеки, както се постъпи на лагера в Албена.

В края на септември се приключиха анализите и изводите от лятната кампания. Проблематичното създаване на Асоциация за превенция и отбрана (АПО) през 2016 г. налагаше да се планират дейности с ограничен мащаб и бюджет.

На 10 октомври – Денят на основаването на МСДЦ беше подобаващо отбелязана 52 – годишнината на организацията. Започна и подготвителната учебна година (ПУГ) като подготовка за основното теоретично обучение през зимните месеци. И в ПУГ често се използваха външни лектори като тези от Младежката организация на НФСБ, без да се нарушава департизираната същност на МСДЦ „Д.Даковски”. През ноември бяха включени хора от МСДЦ в специализирани обучения при Икономическия университет – Варна за спортни педагози и инструктори по антигравитационна йога /флай/. Продължаваше и участието в практическите курсове в Добрич и Варна.

По покана на Главна дирекция „Отбранителна аквизация” към МО съвместно с комисия от отдел „Регионална инфраструктура на отбраната” – Варна, представители на МСДЦ, подкрепени от общ.съветник от Комисията за младежта и спорта Г.Ганев, участваха при официалното предаване на военен район с отпаднала необходимост ОВР-2895 в гр. Варна във владение на община Варна. В споменатата територия се намираше и фондови склад на МСДЦ „Д.Даковски” към който присъстващата комисия на Обл. Управител нямаше забележки, а комисията от Общината не възрази засега имуществата на МСДЦ да останат на мястото си.

В началото на декември филиалът в Димитровград отбеляза нови успехи  в родината и в чужбина в състезания по характерни танци, модерн, акроджим и др. Очакваха се и нови успехи в бойните изкуства.

Традиционно на 12 декември се проведе Общото събрание на МСДЦ ”Д.Даковски”. Като стратегическа задача остана създаването на Асоциация за превенция и отбрана (АПО). Взе се решение за по-тясно взаимодействие със съюзните организации като ОСО, СУБ и др. с още по-масово участие в съвместни лагери и други мероприятия. Даде се зелена улица за създаване в и около Варна на спомагателни бази за комплексни дейности. В изпълнение на тези решения още в края на седмицата се откри второ възстановително студио „Димови” с технологии на „Нуга Бест”, започна подготовка на конна база в с. Бенковски, подготвиха се нови планове за работа в спомагателните бази. Според възможностите през 2017 г. се подготвяше възстановяване на ученическите групи и в гр. Варна. За увеличаване на ефективността през последните няколко години във Варна се помещаваха само щаба и логистиката на МСДЦ „Д.Даковски”.