ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МСДЦ "ДАКО ДАКОВСКИ"
ПРЕЗ 2018 г.

 

След новогодишните празници от 2 януари членове на ръководството на МСДЦ „Дако Даковски” участвуваха в обсъждания на плановете на партньорски организации като „Бран“, Организация за съдействие на отбраната и др. МСДЦ подкрепи най-вече с консултанти и разработки на демонстрации приятелските организации. Изоставането на планираните образователни програми налагаше някои промени в приоритетите. Забавените по бюрократични причини реакции на МО и МВР за създаване на Асоциация за превенция и отбрана и недостатъчната подкрепа на движението „Приятели на армията и МВР“ позволиха временно да се пренасочат усилията в научното направление.

Съвсем навременна се оказа поканата от страна на Икономически университет – Варна за провеждане на съвместни квалификационни курсове с МСДЦ. Същите трябваше да прераснат по-късно в самостоятелен учебен център или в специализирано училище. След уточнение на основните параметри на проекта се изработи стъпаловиден график за реализация през годината.

МСДЦ „Д.Даковски“ подкрепи със свои разработки намерението на конната секция при НПО „Бран“ да развие паралелки по конен спорт в спортните училища на базата на СУ „Климент Охридски“ край град Варна. Център „Дако Даковски“ и работещите с него организации на 19 март 2018г. бяха включени в Областния съвет по младежта и спорта.

От 21 март работна група от МСДЦ се включи в предварителна разработка на икономическия университет за развитие на туризма и свързаните с него спортове по черноморието. От 16 април в Икономическия университет се основава съвместно с МСДЦ и привлечените от Центъра организации работна група, която по установен седмичен график започна да разработва организационната структура, необходимата документация и учебни планове за бъдещия Център за квалификация на кадри в туризма.

В деня на храбростта - 6-ти май на импровизирано тържество се направи символично откриване на Асоциация за превенция и отбрана, което беше отбелязано с еднодневен конен поход.

На 11 май сътрудници на МСДЦ „Д. Даковски“ раздадоха специално събрани помощи от облекло, обувки и др. в някои цигански села на Варненска област. Добри връзки с това население бяха установени от доста години, когато МСДЦ поддържаше масови групи за обучение по наука, изкуство и спорт. Приеманите на общо основание деца от циганския етнос показваха много добри резултати и бяха равностойни партньори на всички без да се прибягва до някаква измислена „интеграция“.

От 24 май до 3 юни група от Центъра под ръководство на Организатор човешки ресурси Красимира Маркова посети Сърбия за проучване опита на някои модерни училища. Приблизително по същото време се проведоха походи по стъпките на Ботевата чета. Традиционно се представи най-добре групата от филиала в град Айтос под ръководството на преподавателя Николай Хр. Димитров. Врачанска област даде добър пример с финансовото подпомагане на тези мероприятия.

На 8 юни 2018г. в Щаба на МСДЦ „Д. Даковски“ се проведе разширено съвещание за по-нататъшното развитие на Асоциацията за превенция и отбрана. Липсата на централизирана младежка политика и съгласуваност в работата на институциите продължаваше да е основна спънка в тази насока.

На 12 юни беше извършена пререгистрация на МСДЦ „Д. Даковски“ в търговския регистър на РБ. Премахването на Централния регистър към МП, изискванията за отчети в противоречие със ЗЮЛНЦ, корпоративното подоходно облагане и други закони стана предпоставка за някои юридически и финансови затруднения.

Работните срещи в Икономическия университет Варна продължаваха по график. Заслужава да се отбележи решаващата роля на проф. Снежина Томова. Тя с вещина и постоянство придвижваше и най-сложните въпроси, като успяваше да бъде отличен медиатор между НПО и ръководството на университета. Специалисти от МСДЦ провеждаха консултации по проблемите с преподавателиот ВВМУ „Н.Й. Вапцаров“ и други институти.

От 7 до 11 юли във Варна се проведе традиционния летен лагер-сбор с участници от филиала в Димитровград. Те помогнаха и за подготовката на предстоящите детски лагери в с. Кранево до курорта Албена. За пръв път Център „Д. Даковски“ провеждаше лагери и с деца в начална училищна възраст и беше обменен ценен опит.

Лагерите се проведоха успешно с партниращите организации от 21 юли и от 10 август. Нововъведенията като конна езда, йога, звукотерапия и други силно повишиха интереса на обучаемите. Отрано започнаха записвания и за следващото лято. Направиха се сериозни анализи на възприемането на преподаваното от различните възрастови групи, разполагането на занятията през деня и седмицата, антропологичните изменения, приносът на участващите родители и много други. Единодушно се реши опитите да се разширят през следващата година.

Квалификационните курсове за обучение на обучаващи продължиха до края на месец октомври (Варна, Балчик, св.Константин и Елена, Паничище и др.). Началото на следващата учебна година за МСДЦ „Д.Даковски“ беше поставено с празниците на руския филм в Икономическия университет – Варна. Придружаващите кинолектории и срещи с културни дейци бяха особено интересни и с голямо образователно значение.